Naujos kartos melo detektorius melą atpažįsta iš akių

2012-04-03

Sužinoti, ar valstybės vadovai, politikai, teisėjai ar įtariamieji nusikaltimais nemeluoja, netrukus bus galima paprasčiausiai išanalizavus jų atsakymų į užduodamus klausimus vaizdo įrašus.

Lietuvoje nemažą visuomenės dėmesį pastaruoju metu buvo atkreipusios poligrafo – melą pagal tiriamojo fiziologines reakcijas nustatančio prietaiso – galimybės. Nors poligrafų gamintojai ir juos naudojantys specialistai tvirtina, kad šių prietaisų patikimumas siekia iki 95 proc., iš tikrųjų tai netiesa. 1997 m. JAV atlikta 421 psichologų apklausa atskleidė, kad vidutinis tikrinimo poligrafu tikslumas siekia vos 61 proc. , tai yra, yra vos kiek geresnis, nei spėjimas metant monetą. Keliose JAV Aukščiausiojo teismo nutartyse yra konstatuota, kad tikrinimo poligrafu rezultatai yra kontroversiški, todėl negali būti laikomi patikimu įrodymu ir privalo būti paremti DNR, daktiloskopijos, balistikos bei kitų teismo ekspertizių rezultatais, be to, mokslo bendruomenėje vyrauja kritiškas požiūris dėl tyrimo poligrafu objektyvumo.

Tačiau požiūrį į melo detektorius gali pakeisti Bafalo universiteto (JAV) Jungtinio biometrijos ir sensorių centro mokslininkų išradimas. Jie išrado ir pagamino naujos kartos melo detektoriaus prototipą, kuris, skirtingai nuo įprastinių poligrafų, nematuoja tiriamojo pulso, odos elektrinio laidumo, kraujo spaudimo ir kitų fiziologinių parametrų. Jis analizuoja žmogaus akių judesius šiam atsakinėjant į įvairius pateiktus klausimus.

Pasak Bafalo universiteto mokslininkų, tai, kad akys išduoda melą, žinoma jau seniai, ir itin patyrę tardytojai, stebėdami, kaip apklausos metu keičiasi įtariamųjų žvilgsnio kryptis, gali identifikuoti melą maždaug 65 proc. tikslumu. Tačiau kompiuterizuota sistema, vaizdo kameromis akylai stebinti apklausiamo asmens veidą ir fiksuojanti jo akų judesius, melą atpažįsta net 82,5 proc. tikslumu.

Šis JAV mokslininkų išradimas buvo pristatytas Elektros ir elektronikos inžinierių instituto (IEEE) Automatinio veido ir judesių atpažinimo konferencijoje, pranešė „Sciencedaily.com“. Kaip ir įprastinis poligrafas, naujoji automatinė akių judesių analizavimo sistema iš pradžių turi būti sukalibruota: tiriamajam iš pradžių užduodami paprasti, neutralūs klausimai, atsakymai į kuriuos yra iš anksto žinomi ir nereikalauja pastangų meluoti. Vėliau pateikiami tyrėjus dominantys klausimai, ir tada akių judesiai yra fiksuojami vaizdo juostoje ir vėliau analizuojami kompiuteriu.

Pranešama, kad 82,5 proc. tikslumas, kuris buvo pasiektas šio prietaiso bandymų metu, gali būti dar labiau padidintas pasitelkus tiriamojo kūno kalbą – rankų, galvos, pečių – judesius. Šiuo metu Bafalo universiteto mokslininkai nagrinėja jų išrasto prietaiso galimybių išplėtimo perspektyvas.

Kada naujos kartos poligrafas, analizuojantis žmonių akių judesius, bus pateiktas rinkai, neskelbiama. Tačiau nesunku atspėti, kad ne tik nusikaltėliams, bet ir valstybių vadovams, politikams, TV ekranuose nuolat matomiems kitiems viešiesiems asmenims ateina sunkios dienos: jų melas priešais televizijos kameras atsakinėjant į žurnalistų pateiktus „nepatogius“ klausimus gali būti greitai ir palyginti patikimai demaskuotas.


"Balsas.lt"

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...