Saturne – itin ryškus žaibas

2012-07-20

NASA kosminis zondas „Cassini“ Saturne pirmą kartą dienos metu nufotografavo žaibą. Iki šiol mokslininkai manė, kad tai neįmanoma.

„Niekuomet nesitikėjome pamatyti žaibų saulės apšviestoje Saturno pusėje: manėme, kad juos įmanoma įžiūrėti tik naktinėje“, – sakoma Kalifornijos Technologijos instituto „Cassini“ atvaizdų programos mokslininkų pranešime. Pasak mokslininkų, faktas, kad „Cassini“ sugebėjo nufotografuoti žaibą Saturne dienos metu, reiškia tik viena: šis žaibas turėjo būti labai intensyvus.

Pranešama, kad „Cassini“ žaibą užfiksavo per praėjusiais metais Saturno atmosferoje siautėjusią galingą audrą. Nuotraukoje žaibas atrodo kaip ryškiai mėlyna dėmelė audros debesyje. NASA šias audros Saturne nuotraukas, padarytas „Cassini“ esant už maždaug 3,3 mln. kilometrų nuo planetos paviršiaus, paskelbė tik vakar, liepos 18 dieną, pabrėždama, kad jos mokslininkams buvo itin netikėtos.

Kol kas neaišku, kodėl žaibo spalva mėlyna: mokslininkai mano, kad žaibas buvo užfiksuotas mėlyno pagrindinės „Cassini“ fotokameros filtro arba dėl to, kad jis iš tikrųjų buvo mėlynos spalvos, arba dėl labai trumpo kameros išlaikymo. Vienaip ar kitaip, niekas nesitikėjo, kad fotografuojant audrą apšviestoje Saturno pusėje pavyks užfiksuoti žaibus, skelbia „Space.com“.

Šių nuotraukų analizė atskleidė, kad dienos metu matomo žaibo Saturne energija galėjo siekti iki 3 milijardų vatų per sekundę. Pasak mokslininkų, tai reiškia, kad toks žaibas savo energija prilygsta patiems galingiausiems žaibams Žemės atmosferoje. „Cassini“ programos mokslininkų teigimu, žaibavimas Saturne buvo fiksuojamas maždaug 160 kilometrų pločio atmosferos srityje, išnirusioje iš debesų sluoksnio. Iš viso „Cassini“ dienos metu Saturne užregistravo 8 žaibus: 5 iš jų buvo pastebėti vienoje audros debesų dalyje, o 3 – kitoje. Ši audra Saturne buvo viena iš ilgiausių, kurias iki šiol yra stebėjęs „Cassini“ zondas. Ji prasidėjo 2010 m. gruodį ir truko apie 200 dienų, sakoma pranešime.

Šiame vaizdo siužete galima pamatyti, kaip atrodo galinga audra Saturno atmosferoje.


"Balsas.lt"

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...