Ar gali mokslas nuspėti, kuri daina taps hitu?

2011-12-19

Daugelis mūsų, tikriausiai, prisimena laikotarpį kai Didžiosios Britanijos populiariausių dainų topas (UK top 40) buvo viena iš klausomiausių radijo laidų. Tačiau, ar gali mokslas išsiaiškinti, kurios dainos turi didesnes galimybes „suspindėti“ topuose? Naujausi tyrimai gilinosi į šią dilemą: ar įmanoma nustatyti ar daina taps hitu?

Tyrėjų komanda peržvelgė pastarųjų 50 metų oficialius UK top 40. Tikslas: atskirti populiariausias dainas nuo nuo mažiau populiaresnių. Tyrėjai, skirstant dainas, naudojo tokias muzikines savybes kaip: tempas, laiko tarpsnis, dainos trukmė ir garsumas. Į skirstymo kriterijų išsamesnes suvestines buvo įtraukiami tokie kriterijai kaip: harmoningas paprastumas, akordų sekos sudėtingumas, dainos triukšmingumas.
Buvo išvesta galimo hito formulė, kuri yra paremta dainų garso savybėmis. Ši formulė yra veiksminga jeigu žvelgsime į visus Didžiosios Britanijos, tam tikro laikotarpio, hitus ir įvertinsime jų garso savybes. Remiantis šiuo tyrimu tyrėjai sudarė svertinius svorius, pasakančius kokios svarbios yra 23 skirtingos dainos savybės. Svertiniai svoriai leido kiekvienai dainai suteikti tam tikrą taškų skaičių (score).

Tyrimo komanda suprato, kad, remiantis surinktų taškų kriterijumi (šių taškų tikslumas yra 60 proc.), jie gali priskirti dainą į hitą arba atvirkščiai, o tai parodo ar daina pateks į top penketuką ar ji niekada nepasieks UK top 40 30 pozicijos. „Muzikiniai skoniai evoliucionuoja, tai reiškia, kad mūsų potencialių hitų formulė turi taip pat evoliucionuoti. Taigi, mes atradome, kad dainos hito potencialas priklauso nuo laikmečio. Tai gali priklausyti nuo tame laikotarpyje dominuojančio muzikinio stiliaus, kultūros ir aplinkos“, – teigė mokslininkai. Tyrimai pateikė keletą įdomių tendencingumų:

Iki 1980-ųjų metų, šokių ritmas nebuvo susijęs su dainos galimybėmis tapti hitu. Tačiau, vėliau, ritmingos dainos tapo vis populiaresnės ir vis dažniau tokios dainos tapdavo hitais.

1980-aisiais dominavo lėtesnis muzikos stilius, toks kaip baladės, šio žanro dainos buvo labiau linkusios tapti hitais.

Tyrėjų hitų formulės spėjimo tikslumas bėgant laikui keitėsi. Hitų potencialą 1980 metais buvo sudėtinga nuspėti. Geriausiai formulė pasiteisino pirmoje 1990-ųjų metų pusėje ir nuo 2000 metų pradžios. Tai perša išvadą, kad vėlyvieji 1970-ieji metai ir ankstyvieji 1980-ieji buvo patys inovatyviausi ir kūrybingiausi pop muzikos metai.
Iki pat ankstyvųjų 1990-ųjų, hitai buvo harmoniškai paprastesni negu kitos to laikmečio dainos.
Statistiškai, visos dainos, per nagrinėjamą laikotarpį, esančios topose tampa vis garsesnėmis. Taip pat, hitai yra santykinai garsesni negu dainos esančios topo „dugne“.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...