Pasaulinė vėjų kaita lemia stichinių nelaimių dažnėjimą

2011-12-08

Šios savaitės dvejose mokslinėse konferencijose bus aptariamos dvi stichijos paskutiniu metu sukrėtusios Ameriką: didelė liūtis vakarų Tenesyje ir 2011 metų balandį Alabamą nusiaubęs istorinis tornadų protrūkis. Šie įvykiai siejasi su, retai poruojamais, poliariniais ir subtropiniais oro srautais. Įdomiausia tai, kad šių pasikeitimų priežastys slypi vakarų Ramiajame vandenyne, apie 9000 mylių nuo intensyvių vidurio Amerikos audrų.

Mechanizmas, sukeliantis audras, aktyvuojasi pavasarį arba rudenį, tuo metu susidaro kompleksinės tropinės žaibų audros virš Indonezijos ir nustumia subtropinius oro srautus į šiaurę. Šie pokyčiai priverčia subtropinius srautus susimaišyti su poliariniais srautais. Mokslininkai šių srautų susimaišymą vadina „super-srautais“.

Oro gūsiai šiaurės pusrutulyje pučia iš vakarų apie 140 mylių per valandą stiprumu ir yra apsupti, iš išvaizdos panašių į tornadus, cirkuliuojančių sūkurių. „Super-srautai“ ir cirkuliuojantis vėjas turi dvigubai daugiau energijos negu standartinis oro srautas. „Kai šie srautai atsiskiria, oro srautai išsidėsto vienas po kitu, tada vyksta labai stipri vertikali cirkuliacija, kuri sudaro debesis, o esant palankioms sąlygomis susidaro krituliai ir tornadai“, – aiškino mokslininkai.

Būtent taip nutiko ir 2010 metų gegužę, kai Našvilyje iškrito 10 – 20 colių lietaus. Tenesio potvynių, Alabamos tornadų ir keistos spalio mėnesio audros Viskonsine tyrimas parodė „kai stiprios žaibų audros nustumia subtropinius oro srautus į vakarų ramiojo vandenyno pusę, tai įtakoja intensyvias audras vidurio Amerikoje“, – aiškino mokslininkai.

Mokslininkai spėja, kad pasikeitusi subtropinių oro srovių pozicija gali būti susijusi su globaliniu atšilimu. „Yra pagrindo tikėti, kad dėl šiltesnio klimato, reiškinių susijusių su oro srautų susimaišymu gali padaugėti“, – teigė mokslininkai.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...