Ką narkotikai daro smegenims

2011-08-25

Narkotikų vartojimas susijęs su įgimta tendencija elgtis neapgalvotai, kaip parodė chroniškų narkotines medžiagas vartojančiųjų artimųjų tyrimas,

šią savaitę praneš vadovaujantis neurologas.

Remdamasis savo tyrimais, profesorius Trevoras Robinsas bandys nuginčyti nusistovėjusį požiūrį, kad priklausomybę sukelia narkotikų sukelti smegenų sutrikimai, o iš tiesų kaltas išankstinio nusiteikimo vartoti narkotikus faktorius.

„Kad narkotikai gali sukelti psichiką pakeičiantį poveikį per cheminius procesus žinoma jau daugelį amžių“, paaiškino Robinsas, kuris yra Elgsenos ir Klinikinės Neurologijos instituto direktorius ir Eksperimentinės Psichologijos skyriaus vadovas. „Tačiau dabar mes suprantame daug daugiau apie tai, kaip farmakologines kategorijos narkotikai daro poveikį smegenims ir kaip mūsų genų susidarymas gali šį veiksmą moduliuoti.“

Daugelis priklausomybę sukeliančių narkotiku taikosi į atlygių zonas smegenyse. Smegenyse yra daugybė chemikalų vadinamų neurotransmiteriais, kurie simuliuoja smegenų ląstelių aktyvumą, taigi narkotikai geba pastaruosius imituoti arba simuliuoti. Kai kuriuos individus euforijos jausmas priveda prie labai stipraus noro tuos narkotikus pavartoti dar karta, noras, kuriam atsispirti beveik neįmanoma, tai vadinama priklausomybė narkotikams.

„Yra labai didelis nepastovumas, kaip stipriai individas taps priklausomu nuo narkotinės medžiagos, greičiausiai tai labai priklauso nuo genetikos bei aplinkos įtakos“, pridūrė Robinsas.

Dabartinis tyrimas atliktas profesoriaus Robinso ir jo kolegų iš Kembridžo psichiatrijos fakulteto sugebėjo įrodyti, kad įgimtas impulsyvumas padaro asmenis labiau pažeidžiamus priklausomybei narkotinėms medžiagoms. Jie atrado tai tirdami priklausomybę turinčiųjų gimines o dar tiksliau brolius ir seseris, daugumos jų impulsyvumo ir netradicinių pojūčių traukos lygiai buvo aukštesni, nei tų, kurie nevartoja jokių simuliantų.

„Mūsų stebėjimai parodė, kad įgimtas elgesys turi milžinišką poveikį ne tik apskaičiuojant priklausomybės narkotikams riziką, bet taip pat sveikų žmonių narkotinių medžiagų vartojimą smegenų darbui pagerinti“, tvirtino jis. Kitas akivaizdus faktas, kad genetiniai polinkiai gali įtakoti, kaip mus veikia narkotikai. “Ekstazy” vartotojai nė iš šio nė iš to suserga depresija, kanapes rūkantiems neretai pasireiškia šizofrenija.

Impulsyvumas taip pat būdingas asmenims su dėmesio trūkumu ar hyperaktyvumu, tai padeda paaiškinti kodėl tokie narkotikai, kaip Ritalinas, kuris pakelia neurotrasmiterių dopamino kiekį smegenyse, gali veikti gana teigiamai ir numalšina sutrikimo simptomus pagerindami pažinimo sugebėjimus. Pažinimo gebėjimus gerinančios medžiagos, kai Ritalinas, modafinilas arba pažinimo gebėjimus didinantys narkotikai, kaip donepezilas įrodė galintis daryti ir gerą. Pastaraisiais gali būti gydomi pažinimo sutrikimai, pradedant dėmesio trūkumo sutrikimu (Ritalinas), baigiant Alzhaimerio liga (donepezilas).

Tokių vaistų egzistavimas tai padidina galimybę pagerinti ir normalių smegenų darbą, su keliomis etinėmis dilemomis. „Nors ir poveikis sveikoms smegenims nėra ištirtas, apklausos parodė, kad vis dėl to šios medžiagos yra vartojamos nelegaliai, daugiausia jų vartojimas pasitaiko tarp universitetų studentų bei akademikų“, nuogąstavo Robinsonas. „Labai svarbu ištirti kokią naudą ir kokį neigiamą poveikį smegenims daro pažinimo stiprikliai, taip pat labai svarbu suprasti kokius pakeitimus medžiagos daro smegenyse ir, kaip geba keisti žmonių elgesį“.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...