Psichologinis keliavimas laiku

2011-07-27

Gebėjimas atsiminti praeitį ar įsivaizduoti ateitį gali reikšmingai paveikti žmogaus sprendimus gyvenime. Mokslininkai nurodo smegenų gebėjimą galvoti apie praeitį, dabartį ar ateitį kaip “chronestija” arba psichologinį keliavimą laiku. Nors labai mažai žinoma kurios smegenų dalys atsakingos už šiuos procesus, naujausiame tyrime mokslininkai panaudojo funkcinį magnetinį rezonansą (fMRI) norėdami ištirti keliavimo laiku nervinius savitarpio ryšius ir geriau suprasti gamtos psichologinį laiką, ir kodėl metaforinės “keliones” įvyksta.

“Psichologinis keliavimas laiku susideda iš dviejų nepriklausomų procesų:

(1) tie kurie numato tokios “kelionės” bet kurio veiksmo turinį: kas atsitinka, kas yra “aktoriai”, kur vyksta veiksmas; tai labai panašu į filmo žiūrėjimą – viskas ką matote ekrane;
(2) tie kurie numato laiko momentą, praeitį, dabartį ar ateitį;” – sako Endel Tulving iš Toronto universiteto.

“Pažintinėje neurologijoje mes žinome gana daug apie suvoktą, atsimintą, žinomą ar įsivaizduojamą erdvę” – sako jis. “Tačiau apie suvoktą, žinomą ar įsivaizduojamą laiką, mes nežinome nieko. Kai jūs atsimenate kažką ką darėte vakar, jūs sąmoningai suprantate ne tik kad tai įvyko ir jūs buvote ten, kaip dalyvis ar žiūrovas, tačiau taip pat suprantate kad tai įvyko vakar. Todėl kyla klausimas: Kaip jūs sužinojote, kad tai įvyko vakar, o ne šiuo metu?”

Mokslininkai tyrime klausinėjo keleto apmokytų dalyvių, pakartotinai galvoti apie trumpą pasivaikščiojimą žinomoje aplinkoje praeityje, dabartyje ir įsivaizduojamoje ateityje. Paliekant turinį ir keičiant tik laiką, mokslininkai sugebėjo nustatyti smegenų zonas, kurios susijusios su įvykių pažinimu skirtingais laikais.

Tyrimas atskleidė aktyvius regionus: left lateral parietal cortex, left frontal cortex, cerebellum, thalamus. Pažymima, kad šių regionų aktyvumas skyrėsi kiekvieno bandymo metu. Tačiau galvojant apie praeitį ir ateitį, smegenų aktyvumas buvo labai panašus.

Kadangi psichologinis laikas yra žmogaus smegenų produktas ir skiriasi nuo išorinio laiko matuojamo laikrodžiais, kalendoriais, mokslininkai šį laiką vaidina subjektyviu laiku. Chronestia – yra sąmoningumo forma, leidžianti žmonėms galvoti apie subjektyvųjį laiką ir psichologiškai keliauti juo.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...