Fizikai sukūrė prietaisą, nematomą magnetinių laukų

2012-03-26

Barselonos universiteto (Autonomous University of Barcelona) mokslininkai, bendradarbiaudami su Slovakijos mokslų akademija, sukūrė cilindrą, kuris gali padaryti daiktus nematomus magnetiniams laukams.

Prietaisas buvo pagamintas panaudojus superlaidininkus ir feromagnetinės medžiagas, jau plačiai naudojamus rinkoje. Apie šį išradimą paskelbė žurnalas „Science“.

Vidinis prietaiso cilindras pagamintas iš superlaidininko, kuris atšaldomas skystu azotu, o viršutinis – iš geležies, nikelio ir chromo. Šių dviejų medžiagų magnetiniai laukai vienas kitą kompensuoja, tai paversdami bet kokį daiktą, esantį cilindro viduje, nematomu išoriniams magnetiniams laukams.

Įdomu, kad šis prietaisas buvo pagamintas remiantis gana paprastu teoriniu modeliu, nėra techniškai sudėtingas ir gali būti labai svarbus, kuriant „nematomumo apsiaustą“ – medžiagas, kurios galėtų taip nukreipti šviesos bangas, kad objektas taptų nematomas regimos šviesos diapazone.

Cilindro superlaidininko sluoksnis ekranuoja magnetinį lauką ir neleidžia jam pakliūti į cilindro vidų (vidurinis paveikslėlis), tačiau tuo pačiu iškreipia magnetinį lauką išorėje ir todėl cilindrą galima aptikti.

Norėdami išvengti aptikimo, tyrėjai sukūrė išorinį feromagnetinį cilindro sluoksnį iš geležies, nikelio ir chromo (paveikslėlis kairėje), kuris magnetinam laukui turi priešingą poveikį: pritraukia magnetinio lauko linijas ir kompensuoja iškraipymus, sukurtus superlaidininko. Bendras abiejų cilindrų poveikis – visiškai neegzistuojantis magnetinis laukas cilindro viduje ir jokių lauko iškraipymų cilindro išorėje, tarsi cilindro visai nebūtų.

Tai yra svarbus technologinis pasiekimas, nes nors magnetizmo reiškinys gerai žinomas, magnetinius laukus sukurti yra gana paprasta, tačiau juos sumažinti ar panaikinti yra sudėtinga.

Vienas iš pritaikymų medicinos srityje galėtų būti, pavyzdžiui, paciento organų, kurių nereikia tirti magnetinio rezonanso metodu, apsauga.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...