Astronomai abejoja, kad Saulės sistemoje tūno milžiniška planeta

2011-08-04

Astronomai abejoja dviejų savo kolegų išsakyta prielaida, kad Saulės sistemoje pakraštyje gali egzistuoti milžiniška dujinė planeta, 4 kartus didesnė už Jupiterį.

Luizianos universiteto (JAV) astrofizikai Johnas Matese ir Danielis Whitmire’as neseniai pareiškė, jog įrodymų, patvirtinančių Tyche vadinamos dar neatrastos planetos, tariamai esančios mažiau nei ketvirtadalio šviesmečio atstumu nuo Saulės, buvimą galima rasti NASA WISE (Wide–field Infrared Survey Explorer) kosminio teleskopo gautuose stebėjimų duomenyse. Tačiau dauguma astronomų tuo abejoja, praneša „Space.com“.

Tichės egzistavimo prielaida buvo iškelta dar 1999 metais, sakoma pranešime. J. Matese ir D. Whitmire’as teigė, kad hipotetinės dujinės planetos egzistavimas Saulės sistemos pakraštyje esančiame Oorto kometoidų debesyje gali paaiškinti neįprastus kai kurių iš čia link Saulės atlekiančių kometų orbitų ypatumus.

„Esame įrodymų, kad kai kurios Oorto debesies kometos pasižymi tam tikrais orbitiniais ypatumais. Mūsų manymu, tai liudija, jog kaimynystėje egzistuoja nežinoma planeta“, – sakė J.Matese. Mokslininkas pridūrė, kad nuo 1999 metų, kai pirmąsyk buvo iškelta Tichės egzistavimo hipotezė, susikaupė kur kas daugiau duomenų, leidžiančių tvirtinti, kad tokių kometų orbitų ypatumų negalima paiškinti vien statistiniais svyravimais.

J.Matese pareiškė, kad WISE teleskopas veikiausiai jau yra surinkęs Tichės stebėjimų infraraudonosios šviesos ruože duomenis, tačiau juos gali būti sunku rasti didelėje WISE duomenų bazėje. Jo manymu, gali prireikti iki 2 metų, kol tarp gautų duomenų bus rasti Tichės egzistavimą patvirtinantys signalai.

Tačiau su tuo nesutinka kiti astronomai, pastebi „Space.com“. Pavyzdžiui, Harvardo Smithsono Astrofizikos instituto planetologas Matthew Holmanas pareiškė, kad, nagrinėdamas didelio periodo kometų stebėjimų duomenis, neaptiko įtikinamų įrodymų apie galimą masyvaus dangaus kūno poveikį jų orbitoms. Jam pritaria ir Pietvakarių tyrimo instituto Boulderyje (JAV) planetologas Halas Levisonas, kurio straipsnį apie Oorto debesį neseniai paskelbė žurnalas „Science“. Pasak jo, nors dar nespėjo susipažinti su naujausiais J. Matese ir D. Whitmire’o pateiktais statistiniais duomenimis, bet iš ankstesnių kolegų publikacijų susidaręs nuomonę, jog jie remiasi klaidinga statistine analize.

„J. Matese teigia pastebėjęs iš tam tikros vietos atskriejančių kometų statistinį perviršį, kurį savo ruožtu sieja su Oorto debesyje esančios didelės planetos gravitaciniu poveikiu. Neturiu nieko prieš šią idėją, tačiau manau, kad signalas, kuriuo jis remiasi, yra labai subtilus, ir nesu tikras, kad jis yra statistiškai reikšmingas“, – sakė H. Levisonas.

Nors kol kas anksti kalbėti apie Tichės egzistavimo prielaidų pagrįstumą ar nepagrįstumą, atsižvelgus į tai, jog dauguma astronomų nėra tikri netgi dėl statistinio iš tos pačios Oorto debesies srities atlekiančių kometų pertekliaus, ko gero neverta pradėti jaudintis dėl Saulės sistemos pakraštyje tariamai tūnančios Tichės, sakoma pranešime.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...