Kodėl kartais nerandame rankoje esančių raktų ar telefono

2012-02-03

Jeigu jūs jau vėluojate į darbą ir niekaip nerandate namų raktų, o vėliau paaiškėja, jog juos visą tą laiką laikėte rankoje, tai gali reikšti, jog išsiderino smegenų sistemos. Kitais žodžiais tariant, tai reiškia, jog sistema, imanti veikti, kai reikia įvykdyti konkrečią užduotį, dirba greičiau nei sistema, atsakinga už suvokimą, skelbia „New Scientist“, remdamasis tyrimo, kurį atliko Vaterlo universiteto (Kanada) mokslų daktaras Graydenas Solmanas, rezultatais.

G. Solmanas nusprendė specialiai patikrinti, kaip veikia žmogaus smegenys, jeigu reikia ką nors surasti. Specialistai sudarė specialią kompiuterinę programą-užduotį, imituojančią konkretaus objekto paiešką tarp spalvotų figūrų kompiuterio ekrane. Grupės savanorių buvo paprašyta kuo greičiau surasti konkretų objektą, tuo tarpu kompiuteris atidžiai sekė ir fiksavo jų veiksmus. 10-20 proc. paieškoms skirto laiko žmonės ieškomo objekto nepastebėjo, net ir tada, kai jį jau buvo pasirinkę.

Iš pradžių ekspertai pamanė, jog savanoriai paprasčiausiai pamiršdavo, kurio objekto konkrečiai ieško. Norėdami patikrinti šią hipotezę, ekspertai nutarė atlikti atminties patikrinimo testus. Tyrėjai norėjo patikrinti savanorių atminties būklę prieš atliekant užduotį – jie tikėjosi, jog būtent po atminties testų suprastėja gebėjimas prisiminti. Tačiau ši hipotezė nepasitvirtino.

Paieškų kokybei įtakos neturėjo ir dėmesio sutelkimo įvertinimas. Tačiau pelės žymeklio valdymo analizė atskleidė įdomų faktą: kai savanoriai pro akis praleido ieškomą objektą, pelės žymeklį jie pradėjo valdyti lėčiau. Greičiausiai sistema, atsakinga už judėjimą, dirbo per greitai lyginant su regėjimo sistema, todėl tempą buvo nesąmoningai imta lėtinti. Dėl šios priežasties ieškant konkretaus objekto ekspertai regėjimo sistemai pataria duoti daugiau laiko.

Pelės žymeklio judėjimo sulėtėjimas byloja tai, ką žmonės žinojo ir taip: jie nepastebi ieškomo objekto, todėl lėtina tempą. Taip organizmas bando stabdyti už judėjimą atsakingą sistemą ir leisti už regėjimą atsakingai sistema prisivyti. Taigi patarimas paprastas: jeigu įnirtingai ko nors ieškoti, nebėgiokite po namus kaip akis išdegę, sulėtinkite tempą ir paieškos tikrai baigsis sėkmingai.


www.DELFI.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...