Naujoje Meksikoje atidarytas pirmasis privatus kosmodromas

2011-07-12

Naujosios Meksikos dykumoje atidarytas pirmasis pasaulyje privatus kosmodromas tapo

dar vienu žingsniu kosminio turizmo išvystymo link.

Penktadienį vykusioje kosmodromo „Spaceport America“ pagrindinio kilimo ir tūpimo tako atidarymo ceremonijoje netoli Las Kruseso miestelio dalyvavo šiam projektui vadovaujančios kompanijos „Virgin Galactic“ vadovas britas Richardas Bransonas ir Naujosios Meksikos gubernatorius Billas Richardsonas.

Per ceremoniją virš kosmodromo praskrido raketoplanas „SpaceShip Two“, kuriuo planuojama skraidinti turistus į kosmosą.

Didelę sumą į šį projektą investavęs R.Bransonas sakę, kad pirmieji komerciniai suborbitiniai skrydžiai įvyks po pusantrų metų.

„Tai yra antrojo kosminio amžiaus pradžia, o mes didžiuojamės, kad esame šios istorijos dalies rėmėjai, – verslininkas sakė žurnalistams. – Tikriausiai kasdien matysite, kaip iš čia kylama į kosmosą, tačiau taip pat (galės skraidyti) mokslininkai ir ieškantys naujų galimybių už mūsų planetos ribų.“

Šešiavietis erdvėlaivis „SpaceShipTwo“, kuriuo mokūs keleiviai galės pakilti į suborbitinį skrydį tikriausiai jau 2012 metų pradžioje, pirmąkart pakilo virš dykumos Kalifornijoje šių metų kovą.

Penktadienį šis aparatas, pervadintas „VSS Enterprise“ praskrido aukštai virš naujojo 3,2 kilometro ilgio ir 60 metrų pločio kosmodromo tako, pritvirtintas prie lėktuvo nešėjo „WhiteKightTwo“, kuriam suteiktas naujas vardas „Eve“.

Kaip nurodo „Virgin Galactic“, 18 metrų ilgio erdvėlaivis, iš pažiūros panašus į verslo klasės reaktyvinį lėktuvą „Falcon 900“, „užtikrins didžiausią erdvę astronautams skraidyti nesvarumo būklėje“.

Tarp penktadienį vykusioje ceremonijoje dalyvavusių svečių buvo kai kurie būsimieji kosmoso turistai, jau sumokėję pradinius įnašus ir laukiantys dienos, kada galės pakilti virš Žemės atmosferos.

„Virgin Galactic“ pradėjo priiminėti užsakymus šiems skrydžiams dar 2005 metais ir šiuo metu yra surinkusi 50 mln. JAV dolerių iš daugiau nei 380 žmonių, pasiryžusių pakloti už bilietą iš viso 200 tūkst. dolerių, sakė R.Bransonas.

„200 tūkst. dolerių – didelė suma, tačiau manau, jog tai sąžininga kaina už šį nepakartojamą patirtį“, – sakė 32 metų verslininkas Devekas Handley iš Naujosios Zelandijos.

36 metų rusas Igoris Kucenka, vadovaujantis vienai reklamos kompanijai, sakė planuojantis pakilti į kosmosą su savo 57 metų motina ir 59 metų tėvu.

Planuojama, kad „Eva“ iškels „VSS Enterprise“ į maždaug 15 kilometrų aukštį, o tada erdvėlaivis įjungs raketinį variklį ir iškils iki kosmoso ribos.

Suborbitinio skrydžio metus keleiviai galės žiūrėti į Žemę pro erdvėlaivio iliuminatorius, esančius šalia jų krėslų, arba atsisegti diržus ir kyboti nesvarumo būsenoje.

R.Bransonas sakė, jog iš pradžių bus organizuojami tik suborbitiniai skrydžiai, tačiau „su laiku pereisime prie orbitinių skrydžių. Be to, kada nors… tikimės įkurti viešbutį kosmose“.

„Virgin“ atstovai „taip pat galvoja apie tarpžemyninius skrydžius, kurie truktų tik dalelę laiko, kurį šiuo metu tenka sugaišti, tarkime, skrendant iš Amerikos į Australiją“, pridūrė britas.

Gubernatorius B.Richardsonas jam pritarė: „Po maždaug dešimtmečio tarpžemyninių skrydžių trukmė tikriausiai bus stulbinanti – pavyzdžiui, nuskristi į Rusiją neprireiks nė dviejų valandų.“

Tačiau R.Bransonas pabrėžė, jog svarbiausia bus užtikrinti skrydžių saugumą.

„Atliksime daugybę bandomųjų skrydžių per ateinančius 12-18 mėnesių, kol galiausiai galėsime pasiųsti žmones į kosmosą, – sakė jis. – Tačiau mes žengiame į paskutinius bandymų programos etapus ir dabar jau matome šviesą tunelio gale.“

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...