Parkinsono ligos diagnozavimas telefoniniu skambučiu kompiuteriui

2012-07-17

Kalbos apdorojimo algoritmas gali naudoti Jūsų balsą. Be to jis gali iš jo atpažinti įvairias ligas bei užbaigti skausmingas ir nemalonias diagnostikos procedūras. Tūkstančiai žmonių gali, artimiausiu metu, paskambinti kompiuteriui. Tada jis pasakytų ar žmogus serga Parkinsono liga, ar ne.

Technologijos jau seniai žada „protingos medicinos“ revoliuciją, kuri leistų skausmingas ir nemalonias tyrimų procedūras pakeisti naujomis, greitesnėmis, tikslesnėmis bei neskausmingomis procedūromis. Žinoma, kad naujosios technologijos galėtų diagnozuoti įvairias ligas. Ši vizija ankstesnę savaitę stipriai pasistūmėjo į priekį, kai MIT medijos laboratorijos darbuotojas Maxas Littleas kreipėsi į žmones visame pasaulyje išbandyti balsu paremtą sistemą. Šią sistemą jis padėjo sukurti, kad diagnozuotų Parkinsono ligą. Programa naudoja kalbos apdorojimo algoritmą, kuris identifikuoja nežymius sergančio žmogaus balso pasikeitimus.

Pasaulyje Parkinsono liga serga apie šeši milijonai žmonių. Nors vaistai ir operacijos gali pristabdyti ligos progresavimą, bet liga neišgydoma. Ligos diagnozavimas ir stadijų sekimas paprastai remiasi paciento simptomų vertinimu pagal apibendrintą Parkinsono ligos reitingavimo skalę (angl. Unified Parkinson’s Disease Rating Scale), ir tam, pavyzdžiui, reikalingas motorinių sugebėjimų vertinimas. Toks procesas yra ilgas, brangus ir pacientas turi atvykti į polikliniką testams. Manoma, kad dėl šių priežasčių net penktadalis ligonių yra nediagnozuojami.

Tačiau liga dažnai dar ankstyvojoje stadijoje paveikia vokalinius sugebėjimus. Taigi, Parkinsono liga gali būti atpažįstama telefonu.

Edinburge vykusioje TEDglobal konferencijoje, Littleas papasakojo, kaip jis kartu su kolegomis panaudojo savo kalbos algoritmą: 263 įrašų iš 43 skirtingų žmonių apdorojimui. Kai algoritmas buvo išmokytas įrašuose atpažinti 10 fonetikos sutrikimų, jis galėjo laboratorijoje 99 procentų tikslumu diagnozuoti Parkinsono ligos kalbos požymius.

Parkinsono ligos diagnostika- tai gera vieta prasidėti telemedicinos revoliucijai. Tokia visiškai neskausminga technologija gali nepastebimai įsiskverbti į žmonių gyvenimus ir juos stebėti ilgą laiką.

Littleo Parkinsono balso iniciatyvos internetiniame puslapyje (www.parkinsonsvoice.org) yra pateiktas telefonų sąrašas, kuriais žmonės gali skambinti kompiuterizuotai diagnostikos sistemai. Littleas ir kolegos tikisi sulaukti 10000 skambučių.

Kalbos algoritmai jau dabar naudojami ir kituose diagnostiniuose testuose. Pavyzdžiui, jie naudojami depresijai, karo veteranų post-traumatiniam stresui aptikti.

Vis daugėjant „gyvenimo įrašinėtojų“ bei „savęs matuotojų“, kurie archyvuoja visas savo gyvenimo situacijas. Littleas tikisi, kad bus vis daugiau laisvai prieinamų duomenų, kuriuos bus galima panaudoti medicinai. Visa tai, leistų sukurti didelę sveikų žmonių duomenų ir požymių bazę, kurią programos galėtų naudoti savo galimybių praplėtimui ir diagnozuoti tuos, kuriems reikalinga pagalba.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...