Žingsnis link žaliuojančios Sacharos dykumos: augalai drėgmę pasiimtų iš atmosferos

2011-08-03

Grupė Amerikos mokslininkų įsitikinę, jog taikant naują technologiją Sacharos dykumoje būtų galima pasodinti daugiau kaip milijardą medžių.

Klausimas, o kam viso to reikia? Tai vienas iš grandiozinių geoinžinierinių projektų kaip būtų galima sustabdyti klimato kaitą. Na, prie to pačio, dar ir medienos būtų. Apie pačią Sacharos apželdinimo idėją mes jau rašėme šioje publikacijoje, tačiau tuomet dar mokslininkams nešovė į galvą naudingų minčių, kokiu būdu augalams reiks tiekti milžiniškus vandens kiekius. Dabar gi šią problemą gali išspręsti buvusio olandų gėlininko Peterio Hoffo išradimas – dėžutė kondensatorius.

Seniesiems Sacharos gyventojams berberams ir patyrusiems keliautojams gerai žinoma, kad didžiosios Afrikos dykumos oras tiesiog prisotintas drėgmės. Mokslininkai net apskaičiavo, kad 1 kubiniame metre Sacharos oro yra 20–25 litrai vandens.

Dėl didelio temperatūrų skirtumo dykumoje – nuo svilinančios kaitros dieną iki veriančio šalčio naktį – gaivinančią drėgmę galima palyginti lengvai kondensuoti. Tuo nuo seno naudojosi žmonės, kad išgyventų dykumos smėlynuose.

Pagal tokį pat principą veiks ir naujasis išradimas. Dėžutės kondensatoriai padės išgauti vandenį ir be pertrūkių juo aprūpinti sodinukus. Medelius dėžutėse galima sodinti milijonais net pačiame Sacharos centre.

Pranešama, jog P. Hoffo sistema jau buvo sėkmingai išbandyta Saudo Arabijoje ir Maroke. Per dvejus metus eukaliptų ir akacijų daigumas pasiekė fantastinį rezultatą – 95 procentus.

Na ką, nyki Sacharos dykuma ima vilioti vis daugiau įvairių mokslininkų. Kol vieni mąsto kaip ją apželdinti miškais, kiti galvoja didžiulius jos plotus išnaudoti Saulės jėgainėms arba maistinių kultūrų auginimui. Tačiau kaži kaip šios idėjos patiktų pavojingiems ir turtingiems narkotikų prekeiviams, kuriems dykuma – puiki pagalbininkė greitam narkotikų gabenimui.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...