Argentinoje rastas miniatiūrinis T-REX protėvis

2011-08-01

Argentinoje mokslininkai aptiko vos apie 5 kg svėrusį tiranozauro (Tyrannosaurus rex) protėvį, gyvenusį prieš 230 mln. metų, rašo „The Telegraph“.

Dinozauro Eodromaeus ilgis nuo nosies iki uodegos galiuko buvo 1,2 m. o svėrė jis vos 4,5 – 6,5 kg. Tačiau mokslininkai mano, kad šis nedidukas dvikojis dinozauras buvo didžiausių ir grėsmingiausių sausumoje gyvenusių plėšrūnų – apie 7 tonas svėrusių tiranozaurų – protėvis.

Šiaurės Argentinoje plytinčios dykumos radimvietėje, vadinamoje Mėnulio slėniu, rastos dviejų tokių gyvūnų, gulinčių šalia vienas kito, suakmenėjusios liekanos. Tyrėjams pavyko sudėti beveik visą naujojo dinozauro skeletą. Jų atradimas aprašytas žurnale „Science“.

„Tai tikrai viena iš ankstyviausių grandžių plėšrūnų istorijoje, kuri, besibaigiant dinozaurų erai, evoliucionavo į tiranozaurus“, – sako tyrimui vadovavęs dr. Paulas Sereno iš Čikagos universiteto.

Andų papėdėje esančioje radimvietėje dinozaurų protėvių buvo rasta ir anksčiau. 1991 m. P. Sereno šiame slėnyje rado roplių rūšį, pavadintą Eoraptor. Eoraptoriai buvo beveik tokio pat dydžio kaip Eodromaeus, tik buvo žolėdžiai. Iš jų kilo tokios rūšys, kaip gigantiškieji ilgakakliai zauropodai ar diplodokai.

Nors mažasis tiranozauro protėvis Eodromaeus turėjo aštrius iltinius dantis ir nagus, jis neturėjo daug konkurentų, su kuriais reikėtų kovoti.

Manoma, kad tais laikais dinozaurų buvo mažuma – Žemėje dominavo kitos gyvūnų rūšys, tokios kaip driežus primenantys rinkozaurai (rhynchosaurs) ar į žinduolius panašios reptilijos.

„Sprendžiant iš atradimų, padarytų šiame slėnyje, dinozaurų evoliucijos istorija ilgesnė nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio ir, ko gero, kantriai mezgėsi kitų rūšių šešėlyje“, – teigia P. Sereno.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...