Testosteronas nesukelia agresijos?

2011-07-28

Naujo tyrimo rezultatai bando paneigti įsisenėjusį mitą, jog testosterono hormonas sukelia agresiją, praneša naujienų agentūra.Pasirodo, kad šis hormonas padeda siekti socialinio statuso gerinimo.

Tyrimo metu buvo stebimos 120 moterų. Jo rezultatai atskleidė, kad žmonės yra taip stipriai įsitikinę šio hormono poveikiu, jog manydami, kad jiems jis įšvirkštas testosteronas (nors to nebuvo), elgėsi daug agresyviau.

Testosteronas yra vyriškas hormonas, gaminamas daugiausia sėklidėse bei mažesniais kiekiais moterų kiaušidėse. Šis hormonas prisideda prie smegenų vystymosi bei lemia seksualinį elgesį.

Ankstesnių tyrimu metu mokslininkai išsiaiškino, kad graužikams įšvirkštas testosteronas padidina jų agresyvumo lygį. „Liaudies išmintis šiuos rezultatus apibendrino ir pritaikė žmonėms. Manoma, kad testosteronas žmones paveikia antisocialiai, egoistiškai ar net agresyviai“, – teigia vienas iš tyrimui vadovavusių mokslininkų Christophas Eiseneggeris. Kaip priduria JAV transliuotojas „ABC“, ši „išmintis“ kai kada būdavo pritaikoma net teismo salėse, ieškant švelninančių aplinkybių – tuomet testosterono kiekis tapdavo vienu iš gynybos argumentu.

Tačiau dabar Ciuricho (Šveicarija) ir Londono universitetų mokslininkai mano, kad testosteronas žmones veikia kitaip nei graužikus ir nevertėtų agresijos priežasčių suversti vien šiam hormonui.

Mokslininkų atlikto eksperimento metu moterys, kurių testosterono kiekis buvo vienodas, turėjo derėtis dėl pinigų. Jeigu testosteronas veiktų taip, kaip tradiciškai manoma, daugiau šio hormono turintys žmonės derybose turėjo naudoti rizikingesnes ir pasekmių nepaisančias strategijas. „Tačiau tyrimo rezultatai šią nuomonę akivaizdžiai paneigia“, – teigia mokslininkai.

„Eksperimento dalyviai, kuriems buvo įšvirkšta papildoma testosterono dozė, derybose elgėsi geriau, darė sąžiningesnius pasiūlymus nei tie, kurie vartojo placebą“, – cituojami mokslininkai, kurių tyrimas paskelbtas žurnale „Nature“.

„Gyvūnai irgi yra socialiniai gyvūnai, tad jie savo statusą gali siekti įtvirtinti agresija, nepriklausomai nuo testosterono kiekio“, – tyrimo rezultatus komentuoja Ch. Eiseneggeris.

„Aiškėja, jog agresiją gali sukelti vien tik tikėjimas testosterono poveikiu“, – priduria vienas iš tyrimo mokslininkų Michaelis Naefas.

Žinoma, šie tyrimai dėl pakankamai mažos imties negali visiškai nubraukti ankstesnių tyrimų rezultatų, tačiau akivaizdžiai skatina iš naujo atkreipti dėmesį į realų galimą testosterono poveikį žmonėms.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...