Dieviškosios dalelės teorija

2011-08-04

Vadinamosios „dieviškosios“ dalelės – Higgso bozono teorija gali būti įrodyta per dvejus metus.

Didžiajame hadronų greitintuve eksperimentus vykdančių mokslininkų teigimu, priešingi rezultatai reikštų, kad ji greičiausiai iš viso neegzistuoja, rašo telegraph.co.uk.

Jau anksčiau paskelbta, kad puikiai veikiantis greitintuvas dirbs metus ilgiau nei planuota. Dideliam remontui greitintuvą mokslininkai turėjo sustabdyti jau šių metų pabaigoje, tačiau šis terminas atidėtas iki 2012 metų pabaigos.

Šis sprendimas reiškia, kad mokslininkai turės dar vienerius metus fizikos eksperimentams vykdyti, kol įrenginys veiks puse savo pajėgumo. Tuomet jis bus 15 mėnesių išjungtas, o tuomet paleistas jau visu pajėgumu.

Energijos srautas greitintuve 2011 metais sieks 3,5 TeV (trilijonus elektronvoltų). Maksimali greitintuvo galia – 7 TeV.

Mokslininkai tikisi galbūt sugebėsią net mažesne galia veikiančiame greitintuve įvykdyti vieną svarbiausių užduočių – įrodyti Higgso bozono egzistavimą arba taip vadinamą supersimetrijos teoriją.

Pirmadienį mokslininkai atskleidė, kad jie jau iki metų pabaigos tikisi sukaupti pakankamai duomenų, leisiančių įrodyti arba paneigti teiginius apie Higgso bozoną.

Jie taip pat tikisi gauti duomenų, susijusių su apie tamsiosios medžiagos prigimtimi, „naujos klasės nenumatytų subatominių keistenybių“ atradimu arba kitų dimensijų egzistavimu.

Teigiama, kad jei Higgso bozonas nebus aptiktas, fizikai turės iš naujo įvertinti „Standartinį modelį“ – subatominės struktūros teoriją, vadinamą vienu didžiausių fizikos pasiekimu.

„Labai tikimės, kad kitų metų pabaigoje galėsime ką nors pasakyti apie Higgso bozoną“, – teigė CERN tyrimų centro Tarptautinių ryšių skyriaus vadovas Felicitas Paussas.

Kai kurie mokslininkai tvirtina, kad nesugebėjimas surasti „dieviškosios“ dalelės būtų daug labiau intriguojantis dalykas nei jos atradimas.

„Jei jos nepastebėsime, būsime labai sujaudinti, nes tai reiškia, kad yra kažkas visiškai naujo. Tačiau sakyti, kad ieškojome, tačiau nieko neradome… Greičiausiai paprašysime kitų žmonių stovėti čia, prieš jus, jei tokia diena ateis“, – teigia tyrime dalyvaujantis Nicholas Hadley iš Marylando universiteto.

Plane numatyta, kad srautai greitintuve bus leidžiami iki gruodžio vidurio. Tuomet bus trumpa techninė pertrauka, o 2012 metų pradžioje bandymai tęsis.

Net ir dabartinis greitintuvo galingumas yra daugiau kaip tris kartus didesnis, nei ankstesnis rekordas.

Greitintuve priešingomis kryptimis leidžiami protonų srautai, keliaujantys tuneliu beveik šviesos greičiu. Tuomet jie susitinka ir susiduria su didžiule jėga.

Pagrindinis mokslininkų tikslas – vykdyti dalelių susidūrimus 14 TeV galia ir atkurti sąlygas, egzistavusias praėjus kelioms akimirkoms po Didžiojo sprogimo, davusio pradžią visatai.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...