Itin tikslus atominis laikrodis pagerino keliavimo laiku rekordą

2012-05-09

Nustatyti laikrodžio laiką yra lengva, nebent tai yra vienas iš tiksliausių laikrodžių pasaulyje. Šviesos signalas perduotas tarp dviejų Vokietijos miestų pagerino atominio laikrodžio tiksėjimo perdavimo rekordą. Naudodamas daugiau nei 900 kilometrų optinio pluošto, šis pasiekimas gali nutiesti kelią pasaulinio tinklo sinchronizacijai.

Atominiai laikrodžiai naudoja elektromagnetines bangas itin tiksliai sekti reguliarias atomų vibracijas. Senesni atominiai laikrodžiai sekdavo atomus vibruojančius mikrobangų dažniu, tačiau kol mikrobangų laikrodžiai sinchronizuojami naudojant palydovą, šie signalai tikslesniems optiniams laikrodžiams yra per garsūs.

Katharina Predehl, Max Planck kvantinės optikos instituto studentė, kartu su kolegomis nusiuntė optinio laikrodžio lazerinį signalą iš Voketijos valstybinės meteorologijos instituto (PTB), Braunshweig mieste, per 920 kilometrų optinį pluoštą į Max Planck institutą už maždaug 600 kilometrų.

Paklaida gautame signalo dažnyje buvo vos 4 x 10 -19 sekundės, apie 1000 kartų mažesne nei singalas būtų perduotas palydoviniu būdu. Tuo remiantis turėtų būti įmanoma sinchronizuoti kelis tolimus optinius laikrodžius.

K. Predehl ketina sukurti optinių laikrodžių tinklą aplink visą pasaulį. „Tai sapnas“, – sako ji pridėdama, kad kalbos jau pakeliui į Europos laikrodžių tinklą.

Šis tinklas neturėtų įtakoti kasdienio laiko, punktualumo, tačiau itin tikslūs laikrodžiai yra esminis dalykas dirbant fizikos srityje. Nors Einšteino gravitacijos teorija yra patvirtinta, šie laikrodžiai gali ją sugriauti išmatavimus atlikus žymiai tiksliau.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...