Niacino kova su aukštu cholesteroliu

2011-07-07

Aukšti kraujo lipidų kiekiai skatina padidėjusią riziką širdies ligų vystymuisi, tai yra pagrindinė šių dienų mirčių priežastis.

Maždaug vienas iš šešių suaugusių žmonių turi aukštą cholesterolio kiekį kraujyje ir pasaulyje kas 25 sekundes nuo to miršta žmogus.

Mičigano valstijos universiteto, gyvosios gamtos institute mokslininkai tiksliai parodė, kaip Niacinas veikia ir mažina kraujo trigliceridų kiekius. Jie taip pat nustatė šio vaisto poveikį lipidų metabolizme riebalų audiniuose.

Sujungus žinomą gydomąjį niacino poveikį su nauju molekuliniu keliu, kuris reaguoja su niaciną, mokslininkai jau dabar gali ištirti veikimo specifiką, ir pagalbą kontroliuojant lipidų kiekius organizme.

“Jei mes galėtume taikyti PGC-1 beta ar apoC3 su mažomis molekulėmis, ar siRNA terapija, mes galbūt išvengtume niacino pašalinio poveikio.” – sakė mokslininkų komandos vadovas.

Kraujo lipidai yra sudaryti iš cholesterolio ir trigliceridų, kurie cirkuliuoja organizme kaip lipoproteinai. Statinų ir fibratų grupės vaistai dažniausiai išrašomi pacientams, siekiant mažinti kraujo trigliceridų lygius.

Niacinas, dar žinomas kaip B3 vitaminas, yra veiksmingas būdas mažinti triglicerigų kiekį ir didinti HDL – gerojo cholesterolio kiekį. Manoma, kad niacinas tai atlieka sulaikydamas išsiskyrimą riebiųjų rugščių iš riebalinių audinių. Riebiosios rūgštys yra būtinos trigliceridų sintezei vykstančiai kepenyse. Mažinant riebiųjų rūgščių išsiskyrimo kiekius, mažėja ir trigliceridų kiekiai patenkantys į kraujotaką.

Jiandie Lin, docento asistentas, su kolegomis nustatė, kad niacinas veikia kepenyse slopindamas kelią, kuriuo proteinas PGC-1 beta ir naujai atrasta molekulė apoC3 kontroliuoja triglicerigų išskyrimo greitį. Aukšti apoC3 kiekiai rodo ir aukštus lipidų kiekius, nes apoC3 blokuoja trigliceridų hidrolizės procesą, taip slopindamas lipidų pasišalinimą iš organizmo ir didindamas cholesterolio lygius.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...