Šunų kognityviniai ir socialiniai sugebėjimai panašūs į vaikų

2012-01-09

Šunys ne tik supranta mūsų žodžius, bet taip pat ir mūsų komunikavimo ketinimus. Šie atradimai gali padėti paaiškinti, kodėl tiek daug žmonių su savo ištikimais draugais elgiasi, kaip su savo vaikais; šunų jautrumas žmogaus komunikacijai yra stebėtinai panašus į jaunų vaikų. „Didėjantis įrodymų skaičius palaiko idėją, kad žmonės ir šunys turi panašius socialinius sugebėjimus, šunų socialinis-kognityvinis funkcionavimas, daugeliu atveju, atitinka 6 mėnesių – 2 metų vaiko sugebėjimus“, – teigė József Topál. „Parodomųjų ženklų supratimas yra viena iš savybių, kurias šunys, kaip ir vaikai, supranta, kaip signalizuojantį ketinimą bendrauti“.

Šie signalai apima žodinį kreipimąsi ir akių kontaktą. Ar šunų smegenys į šiuos ženklus reaguoja, kaip ir žmonių, nėra aišku. Mokslininkų komanda šunims rodė vaizdo įrašus, kuriuose prie dviejų identiškų puodų stovėjo žmogus, tuo tarpu akių sekimo technologija fiksavo šuns reakciją. Pirmame scenarijuje, žmogus pažiūrėjo tiesiai šuniui į akis ir kreipėsi į jį pakeltu tonu.Antrajame scenarijuje, žmogus kreipėsi į šunį žemu, tyliu balsu ir vengė akių kontakto. Rezultatai parodė, kad šunys daug geriau reagavo į žmogų, kuris išreiškė stipresnį ketinimą komunikuoti.

„Mūsų atradimai atskleidžia, kad šunys yra jautrūs žmogaus komunikacijai, kas anksčiau buvo būdinga tik kūdikiams,“ – teigė Topál. „Kaip ir dažniausiai pasitaiko, šie rezultatai, tikriausiai, nenustebins daugelio šunų savininkų ir dresuotojų. Tačiau, tai yra pirmi tyrimai, kurie, kad išnagrinėti šunų socialinius sugebėjimus, naudojo akių stebėjimo techniką. Sekdami šuns akies judesius, mes sugebėjome pamatyti, kaip iš tikrųjų veikia šuns mąstysena. Mes manome, kad ši nauja akių sekimo technologija turi daug potencialo ir tikrai dar nustebins ateityje“, – apibendrino mokslininkai.

Parengė: Matynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...