Koks yra tikrasis atominės bombos sprogimo garsas?

2012-07-17

Nėra abejonių, kad atominės bombos yra siaubingiausias šiuolaikinių technologijų produktas – jos per kelias sekundes gali pražudyti šimtus tūkstančių žmonių ir kelioms kartoms palikti randus žemės paviršiuje.

Nors dauguma iš mūsų regėjo archyvinius kadrus, kaip sprogsta atominė bomba, tai, ko veikiausiai niekas negirdėjo, yra tikrasis jos sprogimo garsas, rašo dailymail.co.uk.
Pasak vieno eksperto, daugumoje filmų, kuriuose vaizduojami atominės bombos sprogimai, panaudoti iš anksto įrašyti sprogimo garsai iš garso efektų bibliotekos – autentiški atominės bombos sprogimo garso įrašai yra labai reti.

Tačiau Amerikos fizikos instituto mokslo istorikas Alexas Wellersteinas pasidalijo unikaliu atominės bombos sprogimo, surengto per Amerikos branduolinius bandymus Nevados Jukos kalnų rajone praėjusio amžiaus 6-ajame dešimtmetyje, įrašu.
Istorikas šį vaizdo įrašą gavo iš savo kolegos Rusijoje ir dabar paskelbė jį savo tinklaraštyje.

„Dauguma filmų su atominiais sprogimais yra dubliuoti. Jeigu juose ir panaudotas tikras bandomojo sprogimo garsas (kuo aš labai abejoju, nes įtariu, kad dauguma sprogimų buvo nufilmuoti tyliai), tai jis būna perkeltas taip, kad sprogimo bangos garsas sutaptų su pačiu sprogimu“, – rašė A. Wellersteinas.

„Tai, žinoma, yra netikslu: šviesos greitis yra kur kas didesnis už garso greitį, o kameros nuo sprogimo vietos laikomos saugiu atstumu. Taigi tikrovėje sprogimo banga pasigirsta nuo paties sprogimo praėjus maždaug pusei minutės. Tai elementari fizika, kurią supranta net toks polinkio technikai neturintis vyrukas kaip aš“, – teigė jis.

„Retai kada rasi vaizdo įrašą, kuriame garsas nebūtų pridėtas per medžiagos tvarkymo procesą. Labai nudžiugau, kai vienas rusų korespondentas atsiuntė man nuorodą į 1953 metais surengtų atominės bombos bandymų vaizdo įrašą, kurį Nacionalinis archyvas perrašė skaitmeniniu formatu. Šis įrašas labai natūralus: jis nebuvo daug redaguotas, šiek tiek išblukęs, bet garsas jame išlikęs „teisingu“, originaliu sinchronu“.

„Šis vaizdo įrašas yra vertingas būtent dėl garso. Užsidėkite ausines ir klausykite – jis kur kas intymesnis negu kiti branduolinių bandymų įrašai, kuriuos man teko regėti. Įrašo pabaigoje netgi galima išgirsti, kaip kariai šaukia „Whoa“ ir „Jeez!“.
„Jūs, kaip stebėtojas, iš šio įrašo kur kas geriau pajausite, kaip tai turėjo atrodyti, negu žiūrėdamas standartinius sprogimų montažus“.

„Murmėjimas laukiant, lėtas skaičiavimas per megafoną, reakcija į bombos žybtelėjimą ir, galiausiai, staigus trenksmas, lydimas ilgo, griaudinčio dundėjimo. Tai atominės bombos sprogimo garsas“, – rašo istorikas.

„Ten buvo ir JAV karių, dalyvavusių operacijoje „Desert Rock V“ („Dykumų uola V“). Jie kelia daug foninio triukšmo“, – priduria A. Wellersteinas.


www.DELFI.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...