Robotų elgesio taisyklės, kaip išmokyti robotą laikytis taisyklių?

2012-03-15

Netolimoje ateityje, anot mokslininkų, robotai už mus kariaus, rūpinsis senoliais, saugos vaikus, mus aptarnaus ir linksmins įvairiausiose gyvenimo situacijose. Tačiau intensyvėjant robotų tobulinimo procesui, vienas etapas atsilieka nuo kitų: robotų etika arba užtikrinimas, kad robotų elgesys atitiks esamus moralinius standartus, rašoma „Proceedings of the IEEE“.

Mokslininkų teigimu, kyla didelis klausimas: kaip žmonės gali užtikrinti, kad ateities robotų technologijos išsaugos žmonijos ir mūsų visuomenės vertybes. Nors į ši klausimą paprasto atsakymo nėra, keletas etišką robotų elgesį užtikrinančių technologijų gali būti naudingos. Viena iš jų – „etinės kontrolės“ varikliukas, kuris užtikrintų, kad galingi robotai elgtųsi saugiai ir neviršytų nustatytų normų. Pavyzdžiui, į autonominių karinių robotų nustatytas normas galėtų įeiti tam tikri Ženevos konvencijos principai ir kitos žmogiškosios taisyklės. Tuo tarpu civiliniai robotai galėtų turėti skirtingas taisykles, kurios atitiktų specifinius tikslus.

Mokslininkų teigimu išmokyti robotą laikytis nustatytų normų neužtenka – autonominiai robotai turi mokėti reikšti emocijas. Viena iš svarbiausių emocijų yra kaltės jausmas, kurį robotas galėtų „jausti“ kiekvieną kartą kai būtų pažeistos etinės normos, saugomos „etinės kontrolės“ varikliuko, arba žmogaus kritikos atveju. Psichologai ir filosofai kaltę laiko pagrindiniu kritiniu moralinio elgesio motyvatoriumi. Mokslininkai siūlo apriboti tų robotų elgesį, kurių kaltės norma viršys nustatytas ribas (Pavyzdžiui, kariniams robotams uždrausti priėjimą prie ginklų).

Nors ir iš pradžių gali pasirodyti keista, tačiau mokslininkai teigia, kad robotai turi mokėti išduoti žmones – dėl tinkamų priežasčių ir tinkamu būdu – tam, kad tikrai būtų etiški. Jų teigimu, gyvūnų pasaulyje, išdavystė nusako socialinį intelektą ir tam tikrais atvejais gali suteikti didelę naudą. Pavyzdžiui, gelbėjimo ir paieškų robotai, gali būti priversti apgaudinėti tam, kad nuraminti arba užsitarnauti panikuojančių aukų palankumą.

Paskutinė mokslininkų savybė, kurią pabrėžia mokslininkai yra užtikrinimas, kad robotai gerbtų žmonių orumą, savarankiškumą, privatumą, tapatumą ir kitas įprastas žmogaus teises. Anot mokslininkų, iki šiol šis robotų etikos veiksnys buvo ypatingai nuvertinamas, gamintojai koncentravosi vien tik į fizinį saugumą.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...