Dydis – vyrams nesvarbus

2012-01-11

Australijos National University tyrėjai atrado, kad vyriška Y chromosoma mažėja – ir tai įvairiose rūšyse vyksta skirtingais tempais. Tyrėjų komanda ištyrė, kad sterblinių gyvūnų Y chromosoma yra genetiškai tankesnė negu žmogaus, tai reiškia, kad gyvūnai tokie kaip Australijos mažosios kengūros pirmauja „vyriškumo“ skalėje. Tačiau, nors ir Y chromosoma traukiasi, šiuo atveju, tai nieko nereiškia.

Tarptautiniai tyrimai, kuriems vadovavo Dr. Paul Waters iš ANU Research School of Biology, analizavo Australijos kengūrų DNR pavyzdžius ir rado daugiau vyriškų chromosomų negu tikėjosi. „Radome daug genų, kurių nesitikėjome rasti“, – teigė Dr. Waters. „Šie genai, pas tokius žinduolius kaip žmonės, buvo pasimetę nuo Y chromosomos, bet dėl kažkokių priežasčių, jie išsilaikė pas sterblinius gyvūnus. Tai reiškia, kad tarp rūšių egzistuoja skirtingi genų Y chromosomos praradimo lygiai“.

Y chromosoma yra viena iš dviejų lyties chromosomų, randamų pas vyrišką lytį. Ji kaupia vyriškus genus įskaitant ir sėklidžių genus, kurie yra atsakingi už vyrišką seksualinį vystymąsi. Dr. Waters teigė, kad tyrėjai jau kurį laiką žino, kad Y chromosoma praranda savo genetinę informaciją. „Ji traukiasi, fiziškai mažėja kai praranda genus“, – aiškino Dr. Waters. „Y chromosoma teoriškai vienu metu, praranda nuo 50 genų iki 100 genų – priklausomai nuo mažėjimo dydžio.

„Kai šie genai prarandami, yra prarandamos ir jų atliekamos funkcijos. Tačiau genai pašalinami iš Y chromosomos tik tuo atveju, jeigu jie neatlieka jokios vyriškai lyčiai naudingos funkcijos. Jeigu jie vaidina svarbų vaidmenį, pavyzdžiui spermos gamybą, jie bus išsaugoti“, – aiškino mokslininkai. Dr. Waters antrino, kad nepaisant chromosomų mažėjimo, nėra jokios rizikos, kad vyrai išnyks. „Y chromosoma buvo visiškai dingus iš kitų rūšių, tokių kaip graužikai, o genai reikalingi vyriškam vystymuisi persikėlė į kitą genomo vietą. Viską valdantis jungiklis, kuris įjungia vyrišką vystymąsi, gali pakeisti genų buvimo vietą genome, tačiau rezultatas išliks toks pat. Vyrai visada liks vyrais, nepriklausomai nuo Y chromosomos dydžio“, – reziumavo mokslininkė.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...