Ar Darvino emocijų teorija buvo klaidinga?

2011-12-15

Anot naujo straipsnio, publikuoto „Current Directions in Psychologial Science“ žurnale, priešingai negu daugelis psichologijos mokslininkų galvoja, ne visi žmonės turi tokį patį „standartinių“ emocijų rinkinį ir emocijos nėra automatiškai išreiškiamos žmonių veiduose. Todėl paskutinės tendencijos: apmokyti apsaugos darbuotojus atpažinti „standartines“ emocijas iš žmonių veidų, gali būti klaidingos.

„Šiame straipsnyje nusprendžiau skaitytojams priminti apie prieštaraujančius įrodymus. Noriu paneigti, kad tam tikros emocijos yra biologiškas standartas,“ – kalbėjo naujo straipsnio autorė Lisa Feldman Barret. Šiuo metu yra nusistovėjęs supratimas, kad tam tikrų veido raumenų judėjimas (veido išraiškos) evoliucionavo taip, kad išreikšti tam tikrą žmogaus protinę būklę ir paruošti kūną stereotipiškai reaguoti į susiklosčiusias situacijas. Pavyzdžiui, išplečiant akis kada jums baisu gali padėti užfiksuoti daugiau informacijos apie aplinką, taip pat signalizuoti aplinkiniams, kad vyksta kažkas blogo. Tačiau Barret (kartu su mažuma kitų mokslininkų) galvoja, kad emocijos nėra įgimti emociniai signalai, kurie automatiškai išreiškiami veide.

Kai kurie mokslininkai iškėlė hipotezę, kad emocijos reguliuoja mūsų fizinę reakciją į situaciją, bet nėra įrodymų, kad tam tikra emocija dažniausiai sukelia tuos pačius fizinius pasikeitimus. „Egzistuoja milžiniška emocijų skalė: ką žmonės, jų kūnai ir veidai daro pykčio, liūdesio, baimės stadijose“, – teigė mokslininkė. Supykę žmonės elgiasi skirtingai, kartais jie šaukia, o kartais šypsosi. „Įvadinės psichologijos knygos byloja, kad yra septynios biologinės standartinių emocijų grupės, kurios gali būti identifikuotos kiekvieno žmogaus pasaulyje. Tačiau, įrodymai, kuriuos aš pateikiu straipsnyje, viską paneigia“, – kalbėjo mokslininkė. Vietoje emocijų grupavimo, anot Barrett, psichologai turėtų bandyti suprasti kaip žmonės skiriasi skirtingose situacijose reikšdami emocijas.

Šie debatai nėra vien tik akademinio pobūdžio. Paskutiniu metu kilo daug diskusijų apie tai kaip yra ruošiami apsaugos darbuotojai ir gydytojai. „Per paskutinius metus paruošimo programose įvyko lūžis, kurio metu apsaugos specialistai buvo mokomi pagal veido išraiškas identifikuoti nedorus žmones. Tačiau tokie mokymai yra neteisingi. Jeigu jie nori suprasti žmogaus emocijas, yra būtina įsigilinti į situacijos kontekstą“, – teigė Barrett. Emocijų išraiškos evoliucionavimo teorija yra priskiriama Čarlzui Darvinui. Tačiau Darvinas neteigė, kad emocinės išraiškos yra funkcinės.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...