Internetiniai nusikaltėliai pelnosi iš Facebook vartotojų

2012-01-18

„Facebook“ tyrėjai ir keletas nepriklausomų kompiuterinio saugumo kompanijų yra įsitikinusios, kad Sankt Peterburge slepiasi penki programišiai, kurie pasinaudodami kompiuteriniu kirminu susišlavė net keletą milijonų JAV dolerių iš „Facebook“ ir kitų socialinių tinklalapių vartotojų, rašo „The New York Times“.

Anot tyrėjų, penkių vyrų tapatybės yra seniai išaiškintos, juos lengva sekti, nes programišiai mielai dalijasi informacija socialiniuose tinkluose. Pasirodo, kad nusikaltėliai mėgsta prabangias keliones, neseniai vyrai buvo išvykę į Monte Karlą, Balio salą ir Turkiją. 2008 vasarą programišiai pradėjo veiklą išsiuntinėdami interneto vartotojams kvietimus peržiūrėti vaizdo siužetus. Tie kurie susigundydavo pasiūlymu, prieš akis išvysdavo pranešimą, nurodantį, kad vaizdo siužeto peržiūrai yra būtina „Flash“ programinė įranga ir pasiūlymas įrašyti šią programą. Patys to nenorėdami vartotojai įdiegdavo į savo kompiuterius „Koobface“ kenkėjišką programinę įrangą. Pastaroji kiek vėliau pasiūlydavo vartotojui įsigyti netikrą antivirusinę sistemą, bei perimdavo aukos interneto naršyklės kontrolę, tokiu būdų visi ant internetinių nuorodų atliekami spragtelėjimai leisdavo programišiams krautis turtus iš nieko neįtariančių reklamos kompanijų. Žinoma, kai kurios aukos papildomai susigundydavo įsigyti ir netikrą antivirusinę programinę įrangą.

„Kaspersky Labs“ teigimu ši grupuotė savo veiklos piką pasiekė 2010 metais, kuomet jų virusinė programa buvo užkrėtusi nuo 400 iki 800 tūkst. kompiuterių.

„Koobface“ grupuotė tėra tik vienas iš pavyzdžių, įrodančių kaip sunku kovoti su internetiniais nusikaltėliais. Nors jų asmenybės yra nustatytos, tačiau nė vienas nėra patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Tokios programišių grupuotės veikia šalyse, kuriose internetiniai nusikaltimai yra menkai kriminalizuoti, o teisinis bendradarbiavimas su JAV ir ES teisėsaugos institucijomis neefektyvus.

Šiandien „Facebook“ planuoja pradėti viešinti informaciją apie panašius asmenis ir šviesti interneto vartotojus, kad pastarieji nepapultų į nusikaltėlių spąstus.

Grupuotei priklauso šie asmenys. Aleksandras Koltysevas slapyvardžiu „Floppy“, Romanas Koturbachas slapyvardžiu „PoMuc“, Sviatoslavas Poličiukas slapyvardžiu „PsViat“ ir „PsycoMan“, Satnislavas Avdeyko slapyvardžiu „leDed“ ir Antonas Koročenko slapyvardžiu „KrotReal“.

„Koobface“ grupuotės pasisavinta pinigų suma nėra pati didžiausia, manoma, kad per 3 su puse veiklos metų ji galėjo pasiglemžti virš 2 mln. JAV dolerių, tačiau šie programišiai pateks į istoriją kaip pirmieji, kurie panašaus pobūdžio nusikaltimams atlikti pasinaudojo socialiniais tinklais.

Ekspertų teigimu grupuotė galėtų papildomai pasipelnyti, nes ji turi prieigas prie daugybės interneto vartotojų asmeninių duomenų. Vis dėlto panašu, kad grupuotė neužsiima asmeninių duomenų vagystėmis. 2009 metais saugumą užtikrinančiai kompanijai jie atsiuntė elektroninį atviruką, kuriame pažadėjo nesikėsinti į internautų kreditinės kortelės ir internetinės bankininkystės duomenis. Be to grupuotė niekada nesielgė pernelyg įžūliai. Ji neskleidė automatiškai įsidiegiančios programinės įrangos ir visuomet stengėsi, kad vartotojas pats padarytų keletą neatsakingų žingsnių bei užkrėstų savo kompiuterį.


„Ekonomika.lt“

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...