Dėl užterštumo jūroje ciklonai tampa intensyvesni

2011-11-04

Tyrėjai teigia, kad dėl užterštumo Arabijos jūroje ciklonai tampa intensyvesni.
Tradiciškai vyraujantys vėjai išsklaido virš Arabijos jūros susidariusius ciklonus ir neleidžia jiems tapti didelėmis audromis, tačiau silpstantys vėjai leidžia susidaryti stipresniems ciklonams. 2007-aisiais ir 2010-aisiais užfiksuotos pirmosios audros Omano įlankoje.

Tyrėjai teigia, kad vėjai silpsta dėl virš Indijos didėjančio aerozolių kiekių, kurie neleidžia saulės šviesai prasiskverbti iki Žemės paviršiaus. Aerozoliai atmosferoje suformuoja ruduosius debesis, kurie sukelia smogą bei kitaip veikia regiono klimatą.

Dėl didelio rudųjų atmosferos debesų kiekio šyla vandenynas. Kaip yra žinoma, dėl didelės šilumos virš vandenynų formuojasi audros.

Praeityje liūčių sezonas vasaros mėnesiais sukurdavo stiprius vėjus žemutinėje ir viršutinėje atmosferose, kurie būdavo priešingų krypčių. Dėl šios priežasties ciklonų susiformavimas liepos ir rugpjūčio mėnesiais įmanomas buvo tik teoriškai. Nepaisant didelės vandens paviršiaus temperatūros, virš Arabijos jūros per metus susiformuodavo tik du ar trys ciklonai, tačiau jie susiformuodavo kai vėjai nurimdavo – ne liūčių sezono metu. Dabar nustatyta, kad ciklonai susiformuoja iškart prieš liūčių sezono pradžią.

Šis tyrimas parodo, kaip žmogaus veikla sukelia niokojančius vasaros ciklonus, kurie prieš trisdešimt metų neegzistavo arba buvo labai reti. Nustatyta, kad atmosferos rudieji debesys veikia oro tėkmę ir slopina vėjus žemutinėje ir viršutinėje atmosferose. Dėl šios priežasties susidarę ciklonai nebėra išsklaidomi.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...