Klimato kaita apnuodys žolėdžių gyvūnų maistą

2012-06-19
Šiltesnis pasaulis gali būti užnuodytas. Mokslinių tyrinėjimų rinkinys parodo, kad kylant temperatūrai, žolėdžiai žinduoliai kentės nuo didelio jų ėdamų toksinų poveikio, o dar didesnis pavojus kils sausų kraštų gyvūnams.

Žinduoliai gali išlaikyti pastovią kūno temperatūrą, ir dėl šios priežasties, jie mažiau jautrūs temperatūros pokyčiams nei šaltakraujai gyvūnai, kaip, pavyzdžiui, ropliai. Tačiau Denise Dearing, iš Jutos universiteto Solt Leik Sityje rado įrodymų, kad žinduoliai jaučia šilumą labai subtiliai.

Augalai gamina toksinus tam, kad apsigintų nuo gyvūnų, kurie juos valgo. Atsakydami į tai, žolėdžiai riboja valgomų toksinų kiekį, pasirinkdami platų ėdamų augalų asortimentą. Tokia strategija reikalauja prisiderinimo prie aplinkos, nes dėl klimato kaitos temperatūra kyla. Dearing rado nemažai laboratorinių tyrimų, išsklaidytų mokslinėje literatūroje, kurie parodo, jog gyvūnai, būdami aukštesnėje temperatūroje, tampa mažiau pajėgūs apdoroti toksinus.

Vieno tyrimo su pelėmis metu, temperatūra buvo pakelta nuo 26 ° C iki 36 ° C, ir dėl to pelės tapo jautresnės kofeinui: jos nustipo vos gavusios tik penktadalį įprastos mirtinos dozės. Tuo tarpu laisvėje gyvenančios baltakaklės miškinės pelės dažnai valgo kadagį, kuris yra nuodingas, tačiau šios pelės valgo jo mažiau vasaros metu, nepaisant to, kad kadagys yra lengvai prieinamas.

Žinduoliai naudoja kepenis apdorojant toksinus, ir Dearing nuomone, šis jų sugebėjimas gali sulėtėti karštyje. Šilumos poveikis taip pat gali taikytis į mitybos grandinės pakopas – plėšrūnams dažnai tenka susidurti su savo grobio išskiriamais toksinais, tokiais, kaip skorpiono nuodai.

Nathalie Pettorelli iš Zoologijos instituto Londone teigia, kad sausuose regionuose žolėdžiai gyvūnai, pavyzdžiui, Arabiška antilopė, turi ribotą pasirenkamų augalų asortimentą, todėl, jei vienas tampa itin toksiškas, jie gali neturėti ką daugiau valgyti. Žolėdžiai vešliose giriose turėtų gauti platesnį valgymo pasirinkimo spektrą.

Pabaigai dar šis tas įdomesnio: yra įrodymų, kad augalai gamina daugiau toksinų kai temperatūra kyla. Jei taip yra iš tikrųjų, žolėdžiai susiduria su dviguba našta.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...