Jason-1 – dešimtmetį trunkanti NASA misija

2011-12-12

2001 metų gruodžio 7 dieną, NASA ir Prancūzijos kosmoso agentūra „Nationale d‘Etudes Spatiales“ (CNES) iš Vanderbergo oro pajėgų bazės „Calif“ paleido „Jason-1“ satelitą, kuris pradėjo, ilgai planuotą, 3-5 metų misiją. Misijos tikslas buvo ištirti žemės vandenynus iš kosmoso. Šiandien, Jason-1 jau pasiekė 10 metų, vandenynų paviršiau topografijos tyrinėjimų, ribą. Tačiau, misija vis dar atskleidžia naujų įžvalgų apie sudėtingas vandenynų srovių tendencijas, pateikia tikslius klimato kaitos matavimus, bei 20 metų globalių jūrų lygio stebėjimo rezultatus iš kosmoso.

Jason-1 sėkmingai seka Topex/Poseidon misijų pėdomis, būtent šios misijos 1992 – 2006 metais sukėlė mūsų supratimo apie vandenynų srovių dinamiką ir globalinį atšilimą revoliuciją. 2008 metais Amerikos ir Europos meteorologinės agentūros, bendradarbiaudamos su NASA ir CNES, paleido vandenyno paviršiau topografijos misijos Jason-2 satelitą. Naujos misijos tikslas – palaikyti šį ilgą ir nenutrūkstamą tyrimų procesą, bei tęsti globalų žemės vandenynų stebėjimą. Informacija gauta iš „tendemo“ suteikė mokslininkams naudingos informacijos apie trumpalaikius reiškinius kaip: uraganai, tarptautiniai klimato fenomenai (EL Nino, La Nina ir t.t).

Kiti vertingi moksliniai pastebėjimai, gauti iš misijų, buvo informacija susijusi su vandenyno cirkuliacija; ryšys tarp vandenyno ir atmosferos; patobulintos globalios klimato prognozės ir spėjimai. Jason misijos neapsiėjo be pagalbos. Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija sukūrė naują projektą pavadinimu „Argo“, kurio paskirtis buvo rinkti stebėjimo medžiagą tiesiogiai iš vandenynų paviršiaus ir papildyti Jason surinktą medžiagą.

Neseniai, informacija iš NASA / Vokietijos gravitacijos centro organizuojamos misijos buvo sujungta su Jason misijos ir argo duomenimis, tai mokslininkams suteikė platesnį vaizdą apie besikeičiančius vandenynus. Šis sujungimas sukūrė unikalią globalią jūrų lygio ir vandenynų cirkuliacijos stebėjimo sistemą. Šiuo metu NASA, kartu su savo partneriais NOAA, CNES ir EUMETSAT, dirba prie naujos misijos „Jason-3“, kurią planuojama pradėti jau 2014 metais.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...