Naujos nanotechnologijos šilumą paverčia energija

2012-02-27

Daug žadanti, nauja „Power Felt“ technologija – termoelektrinis įrenginys, kuris kūno šilumą konvertuoja į elektros srovę. Šios technologijos autoriai yra Wake forest universiteto nanotechnologijų ir molekulinių medžiagų centro tyrėjai. Įrenginys sudarytas iš mažų, padengtų plastikiniu pluoštu, anglies nanovamzdelių ir yra lankstus. Ši technologija, kad sukurtų įkrovą, naudojasi temperatūrų skirtumu. „Mes iššvaistome daug karščio pavidalo energijos. Pavyzdžiui, automobilio iššvaistytos energijos užtektų prailginti nuvažiuojamą atstumą bei užtikrinti audio, oro kondicionavimų, navigacijos sistemų veiklą. Termoelektrika yra neatrastas energijos šaltinis todėl čia slypi daug neišnaudotų galimybių“, – pasakojo tyrėjas, Corey Hewitt.

„Power Felt“ technologijos potencialas įsivaizduojamas įvairiai, nuo specialių automobilio sėdynių apmušalų, izoliacinio vamzdyno iki specialių drabužių, sportinio inventoriaus bei medicininių įrenginių. „Įsivaizduokite šį įrenginį savo vaistinėlėje, jis būtų apraizgytas aplink žibintuvėlį ir tiektų energiją radijo imtuvui bei pakrautų mobilųjį telefoną. „Power Felt“ elektros netekimo atvejais gali būti neįkainojama pagalba,“ – teigė David Carroll, Nanotechnologijų ir molekulinių medžiagų centro direktorius.

Kaina yra pagrindinė priežastis dėl ko termoelektriniai įrenginiai nėra plačiai naudojami vartotojiškoje produkcijoje. Standartiniai termoelektriniai įrenginiai naudoja daug efektyvesnę medžiagą – bismuto telūridą. Ši medžiaga karštį į energiją paverčia tiek kondensatoriuose, tiek kompiuterių aušintuvuose, tačiau specialistų teigimu, medžiagos kaina siekia net 1000 dolerių už kilogramą. Tačiau, kaip ir silicio, „Power Felt“ prieinamumas priklauso nuo paklausos dydžio, todėl vieną dieną ši medžiaga gali kainuoti ir 1 dolerį. Šiuo metu įrenginį sudaro 72 sluoksniai, kurie tiekia 140 nanovatų galią. Mokslininkai ieško būdų kaip pridėti daugiau sluoksnių ir padidinti energijos išdavą. „Mes įsivaizduojame, kad ši technologija galėtų būti naudojama drabužių pramonėje, gaminant švarkus su termoelektriniu pamušalu, kuris surenka kūno šilumą. Jeigu „Power Felt“ veiks efektyviai, mes savo prisilietimu galėsime pakrauti savo iPod“, – teigė mokslininkai.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...