Biologai nustatė kaip ląstelės randa ir gydo audinių pažeidimus

2011-10-07

Tyrėjai atrado, kaip ląstelės aptinka audinių pažeidimus ir kaip jos keičia savo gydomasias savybes atsižvelgdamos į pažeidimus. Šis atradimas gali privesti prie naujų audinių pažeidimų gydymo būdų.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kaip audiniai praneša apie pažeidimus ir kaip ląstelės efektyviai juos pašalina.

Sveikame organizme dauguma audinių ląstelių neveikia iki tol, kol jos yra sužadinamos sužeidimų. Tuo metu jos jaučia molekulinės aplinkos pokyčius. Plazma, tekanti iš pažeistų kraujagyslių priverčia ląsteles migruoti į audinio sužeidimo vietą bei išgydyti žaizdą užtraukiant ją siūliniais baltymais.

Kiekvienas šių procesų reikalauja ląstelių tarpusavio sulipimo pokyčio. Sunkiausia buvo nustatyti tai, kaip ląstelės aptinka audinio pažeidimus ir keičia savo tarpusavio sulipimą.

Naudodami atominės galios mikroskopą, komanda galėjo nustatyti, kaip molekuliniai jutikliai vykdo ląstelių persiskirstymą. Būtent šie jutikliai liepia ląstelėms migruoti, taip pakeisdami ląstelių tarpusavio padėtį bei suformuodami naują odą. Toks tiesioginis ląstelių perėjimas į sužeidimo vietą leidžia žaizdas užgydyti daug efektyviau, nei ląstelėms atsitiktinai ieškant sužeidimo vietos visame audinyje.

Mokslininkų teigimu, šis atradimas padės atrasti naujų galimybių, kaip dar efektyviau išgydyti audinių pažeidimus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...