DARPA ateityje nori statyti „Franken-palydovus“

2012-08-10

DARPA (angl. the Defense Advanced Research Projects Agency) nori panaudoti komponentus iš sugedusių ir nebeveikiančių palydovų „zombių“ bei iš jų, nuotoliniu būdu, su mechaninės rankos pagalba kosmose statyti naujus.

Agentūra norėtų pirmąją tokią misiją, pavadintą „Fenikso“ programa (angl. Phoenix Program), įgyvendinti 2015 metais. DARPA paskelbė, kad Nacionalinės Aeronautikos ir Kosmoso agentūros (angl. NASA) „Jet Propulsion“ laboratorija (angl. JPL) bei dar keletas kompanijų laimėjo dalį iš 36 milijonų dolerių vertės kontraktų. Šie kontraktai skirti technologijoms išvystyti, kurių pagalba galima surinkti naujus palydovus iš senų ir nebeveikiančių palydovų.

Projekte numatyta surinkti didesnes veikiančias senų sugedusių palydovų, vis dar esančių geostacionarioje orbitoje, 35000 kilometrų atstumu nuo Žemės, dalis( pvz.; antenas ir saulės baterijas). DARPA nori šias dalis mechaniškai atskirti nuo nurašytų palydovų ir pakartotinai jas panaudoti. Tačiau reikia sukurti naują labai mažų palydovų – „satletų“ (angl. satlets) klasę, panašią į nano palydovus. Tokie „satletai“ galėtų būti iškeliami į orbitą kartu su kitais komerciniais palydovais- tai stipriai sumažintų iškėlimo į orbitą kaštus,- teigė DARPA.

„Satletai“ prisikabintų prie sugedusių palydovų antenų ar saulės baterijų, šias dalis mechaniškai atskirtų ir jas perkeltų į naują orbitą, kurioje palydovų aptarnavimo erdvėlaivis mechaniniu būdu surinktų naują palydovą. Aptarnaujantis erdvėlaivis būtų aprūpintas mechaniniais griebtuvais, kurių pagalba tarsi rankomis atskirtų „satletus“ ir jų atgabentus komponentus. Visos šios unikalios kosminės priemonės turi būti sukurtos „Fenikso“ programos metu.

Mechaninės rankos/griebtuvai būtų valdomi nuotoliniu būdu iš Žemės. Dalys būtų perdėliojamos taip, kad suformuotų naują sistemą, kuri būtų valdoma atskirai. Programa pademonstruotų kosminių šiukšlių antrinio panaudojimo galimybę.
DARPA domisi ryšių palydovų gamyba, kad kariuomenei užtikrintų ryšio galimybes visą parą.

„Dabartiniu metu, jeigu ryšių palydovas sugenda, tai paprastai reiškia, kad jį reikės pakeisti nauju ryšių palydovu. Visa tai brangiai kainuoja, todėl Fenikso“ programos tikslas – sukurti ir pademonstruoti technologijas, kurios, veikdamos drauge, galėtų surinkti ir pakartotinai panaudoti senų, sugedusių palydovų, esančių geostacionarioje orbitoje, vertingas dalis. Tada iš jų suformuotų naujus palydovus daug pigiau, nei juos reikėtų pakelti į orbitą iš Žemės.“ – rašoma „Fenikso“ programos oficialiame internetiniame puslapyje.

Kad „Fenikso“ programa taptų realybe, reikia sukurti daug naujų technologijų. Prie šių technologijų kūrimo prisidės tokios kompanijos, kaip „Altius Space Machines”, „Space Systems/Loral“, „Intelsat“, „MacDonald“, „Dettwiler and Associates“, „Honeybee Robotics“ ir „JPL“.

DARPA tikisi, kad bus sukurtos šios „Fenikso“ programos įgyvendinimui reikalingos technologijos:
• Radiacijai atsparūs mikroelektronikos elementai ir atmintinės;
• Industrinių robotų griebtuvai ir darbo įrankių pakeitimo būdai bei technologijos;
• Nuotolinio stebėjimo ir vaizdo perdavimo technologijos;
• Kompiuterizuotų medicininių robotų mikrochirurginio „telebuvimo“ (angl. telepresence) priemonės bei stebėjimo technologijos.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 3.00 out of 5)
Loading...