Italijos laboratorijoje mokslinė fantastika tampa realybe

2012-08-06

Anksčiau robotai buvo tik mokslinė fantastika, bet vis tobulėjant robotų technologijoms jie vis labiau randa vietos realiame gyvenime – tarp žmonių.

Italijos Šventosios Anos (it. Sant‘ Anna) universitete tokie išradimai, kaip smegenimis valdoma bioninė ranka arba žmogaus galūnes papildantys prietaisai, kurie leistų gelbėtojams po žemės drebėjimų savo rankomis pakelti sunkias nuolaužas- yra tik dalis futuristinių pavyzdžių, besiskinančių kelią į realybę.

„Pagrindinė mintis yra robotus naudoti ne tik gamyklose, kur jie jau seniai pademonstravo savo galimybes, bet juos naudoti ir žmonių buitiniame gyvenime, kur jie sąveikautų su žmonėmis.“, – teigia koledžo biorobotikos padalinio direktorius, profesorius Paolas Dariosas.

Istoriniame Toskanos mieste Pizoje įsikūręs universitetas – tai tikra idėjų gamykla.
Šiame universitete mokslininkai vykdo tokius projektus, kaip roboto, galinčio atvykti prie jūsų durų ir surinkti jūsų šiukšles, kūrimas, pomidorų veislės, stabdančios senėjimo procesą ar augalų veislių, galinčių išgyventi po vandeniu bei padėti spręsti užliejamų pasaulio regionų maisto problemas, išvedimas.

„Čia kiekvienas gali vystyti savo idėją. Visi, kas dirba su kažkokiu projektu, gauna paramą ir idėjos nėra stabdomos. Mes investuojame į žmones.“, – teigė Šventosios Anos universiteto rektorė, biorobotikos profesorė Maria Chiara Carrozza.

Dulkių vežimėlis su savo lazeriniais skeneriais ir vietos jutikliais, atrodo, kaip žymusis R2-D2 iš Žvaigždžių karų. Idėja yra jį panaudoti ,kaip mobiliuoju telefonu užsakomą šiukšlių surinkėją, kurį užsisakius numatytu laiku – jis atvyktų užsakovo nurodytu adresu ir surinktų šiukšles.

„Šis robotas jau testuojamas du mėnesius ir teste dalyvauja 15 šeimų. Viskas puikiai veikia, bet dar reikia išspręsti keletą problemų. Visų pirma, šis robotas lėtas saugumo požiūriu ir kartais užblokuoja eismą. Jo buvimas kelyje yra nelegalus, nes nėra draudėjų, galinčių apdrausti robotą nuo nelaimingų atsitikimų.“, – teigė vienas iš projekto komandos dalyvių Pericle Salvinis.

Profesorius Dariosas vadovauja „Robotai kompanionai piliečiams“ projektui, kuris yra vienas iš šešių pretendentų Europos Sąjungos įsteigtam vieno milijardo eurų prizui laimėti. Prizas būtų išdalintas per 10 metų.

„Bioninė ranka būtų valdoma elektrodų pagalba. Elektrodai būtų pridedami prie odos arba implantuojami į smegenis. Ranka judėtų pagal jūsų norus. Be to, tokios rankos funkcionavimui prireiktų tik dviejų mobiliųjų telefonų baterijų.“- teigia Markas Controzzis, dirbantis su bioninės rankos projektu.

Išorinis skeletas (angl. exoskeleton) – prototipas, kainuojantis milijoną eurų, būtų lyg 160 kilogramų sveriantys šarvai, padidinantys dėvinčiojo žmogaus galią 20 kartų.
„Tokius šarvus norima pritaikyti gelbėtojams, kurie tokių nelaimių metu, kaip žemės drebėjimai, galėtų jais pasinaudoti vykdant gelbėjimo operacijas.“, – teigė inžinierius Markas Fontanas.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...