Magnetiniai hiper-tuneliai: iš Niujorko į Pekiną – per 2 valandas

2012-04-06

Idėja nusigauti į tolimiausius planetos kampelius per valandą ar kitą nėra nauja. Tačiau kelissyk už garsą greičiau skrendančių lėktuvų koncepciją gali pakeisti šis tas efektyvesnio – magnetiniai hiper-tuneliai.

Sistemos „Evacuated Tube Transport“ (ETT) projektuotojai žada, jog kelionė iš Niujorko į Pekiną hiper-tuneliu užtruktų ne ilgiau kaip dvi valandas. Maža to, kelionės metu nevargintų triukšmas. O kelionė atsieitų gerokai pigiau nei skrydis, kelionė įprastu traukiniu ar automobiliu. Ir greičiau nei pačiu greičiausiu lėktuvu, net jei jis – reaktyvinis.

Idėja grindžiama patentuotu išradimu (US Patent 5950543), užregistruotu dar 1999 m. Trumpai tariant, išradimas yra ne kas kita, o specialus minitraukinys (maždaug automobilio dydžio keleivinė kapsulė) ant magnetinės pagalvės (angl. – „maglev“, „magnetic levitation“). Tokios kapsulės judėtų ne atvira erdve, o specialiais transportiniai tuneliais, kuriuose superlaidūs magnetai ir kitos specialios konstrukcinės sąlygos leistų traukiniui išvystyti nepaprastai didelį greitį.

Kapsules stumiančių jėgų sistema būtų integruota į tunelio infrastruktūrą, o ne į pačias kapsules. Tad iš principo pats „traukinys“ neturėtų jokių judančių (pakabos, važiuoklės) detalių, o tai gerokai sumažintų jo svorį. Iš esmės tokia transporto priemonė sklęstų, įgreitinama magnetinės jėgos. Beje, įgreitinama pavydėtinai efektyviai: didžioji dalis įsibėgėjimui skirtos energijos rekuperuojama stabdymo metu.

Hiper-tunelių skersmuo nebūtų didelis – planuojama, jog jis sieks ne daugiau kaip 1,5 metro. Aeordinaminio pasipriešinimo sumažinimui tunelio viduje tvyrotų gerokai išretintas oras. Maždaug automobilio dydžio keleivinės kapsulės į hiper-tunelius patektų pro specialius šliuzus. Vienos tokios kapsulės svoris su keleiviais neturėtų viršyti 550 kg. Hiper-tunelyje kapsulė išvystys maždaug 6,5 tūkst. km/h greitį.

Tikslus maksimalus greitis priklausys nuo kelionės nuotolio ir, savaime suprantama, laiko, skirto įsibėgėjimui. Kad įsibėgėjimas nekeltų nemalonių pojūčių (iki 1 g), 6,5 tūkst. km/h greitis būtų pasiekiamas per 3 minutes. Per tą laiką kapsulė nuskries apie 160 km. Sistemos kūrėjų įsitikinimu, sąlyginai netolimoms kelionėms turėtų pakakti ir 600 km/h maksimalaus greičio.


www.technologijos.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...