Mokslininkai rado sąsają tarp šaltų žiemų ir saulės aktyvumo

2011-10-11

Mokslininkai pirmą kartą pademonstravo sąsają tarp vienuolikos metų trukmės Saulės ciklo ir šiaurės pusrutulio žiemos oro sąlygų.

Jie atrado, kad mažas Saulės aktyvumas galimai įtakoja šaltas žiemas Jungtinėje Karalystėje, šiaurės Europoje bei kai kuriose Amerikos dalyse. Didelis Saulės aktyvumas sukelia priešingą efektą.

Šis tyrimas paaiškina, kodėl Jungtinė Karalysė pastaraisiais metais susiduria su tokiomis šaltomis žiemomis: Saulė dar tik išeina iš taip vadinamos „Saulės minimumo“ fazės, kurios metu Saulės aktyvumas yra pats mažiausias.

Yra tikimybė, kad toks reguliarus Saulės ciklas gali padėti meteorologams lengviau nuspėti, kada šiaurės pusrutulyje žiema bus šalta bei kada temperatūra žiemos metu pasieks žemiausią ribą.

Teigiama, kad sumežėjus Saulės aktyvumui, šiaurės pusrutulyje kinta vėjo kryptis: vakarų vėją pakeičia rytų, todėl šaltas oras iš žemyno pasiekia ir Didžiąją Britaniją. Saulės aktyvumui išaugus, sustiprėja vakarų vėjai, todėl į žemyną atnešamas šiltesnis oras.

Nustatyta, kad žemę pasiekiančių ultravioletinių spindulių kiekiai vienuolikos metų Saulės cikle kinta daug labiau, nei anksčiau manyta. Teigiama, kad esant mažai ultravioletinių spindulių spinduliuotei stratosferoje susiformuoja nepaprastai šaltas oras, kuris nusileidęs ant žemės ir sukelia šaltus rytinius vėjus bei šaltas žiemas.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...