Daugiavaisis nėštumas – nevaisingumo gydymo pasekmė

2011-08-04

Vaiko gimimas šeimoje dažniausiai sutinkamas su džiaugsmu, bet ne tada, kai į pasaulį pasibeldžia neplanuoti dvynukai ar net trynukai. Daugiavaisis nėštumas dabartinėje visuomenėje pasidarė aktuali problema – ne tik dėl savo netikėtumo, bet ir dėl galimų medicininių komplikacijų; tačiau medikai teigia, jog šių komplikacijų galima išvengti.

Natūralioje žmonių populiacijoje dvynių pasitaiko 1,25%, trynių 0,01%, ketvertukas būna vienas iš 700 tūkstančių gimdymų, tačiau pastaruoju metu išsivysčiusiose šalyse daugiavaisio nėštumo atvejų žymiai padaugėjo ir tai dažniausiai yra nevaisingumo gydymo pasekmė.

Vakar Kauno klinikose vykusioje Kauno krašto Lietuvos Akušerių Ginekologų Draugijos (LAGD) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Akušerijos ir ginekologijos klinikos organizuotoje konferencijoje buvo plačiai kalbama apie daugiavaisį nėštumą ir šiuolaikinę nėštumo bei gimdymo priežiūrą. Pasak konferencijoje pranešimą skaičiusios LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos docentės Laimos Maleckienės, daugiavaisis nėštumas yra itin rizikingas. „Kuo daugiau vaisių vystosi vienu metu, tuo nepalankesnė nėštumo ir gimdymo eiga bei pasekmės. Tik 15-30% nėštumo ir gimdymo eigos atvejų būna be sunkių komplikacijų“, – sakė L. Maleckienė. Daugiavaisis nėštumas neretai susijęs su paveldimumu, hormoninių kontraceptikų vartojimu, vyresniu moters amžiumi. Be to, toks nėštumas neretai komplikuojasi: gali įvykti persileidimas, priešlaikinis gimdymas, šlapimo takų infekcija, kraujavimas nėštumo ir gimdymo metu ar kitos komplikacijos. Docentės L. Maleckienės teigimu, tokio nėštumo mirtingumas net 9-11 kartų didesnis nei vienvaisio. „Daugiavaisis nėštumas neretai baigiasi priešlaikiniu gimdymu, todėl vaikams būdingas sergamumas cerebraliniu paralyžiumi, pasitaiko sunkūs regos ir klausos organų pažeidimai. Šiuo metu nustatyta, kad pagrindinė daugiavaisio nėštumo priežastis yra įvairios komplikacijos, kurios atsiranda gydant nevaisingumą“, – konferencijos pranešime skelbė L. Maleckienė pabrėždama, kad gydymo pagalbiniais apvaisinimo būdais tikslas ir rezultatas turėtų būti tik vienas naujagimis.

Konferencijos metu pranešimą apie daugiavaisio nėštumo diagnostiką ir nėščiosios priežiūrą skaičiusi LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Laima Bagušytė kalbėjo, kad 20 proc. daugiavaisių nėštumų yra savaiminiai, o 80 proc.- po ovuliacijos skatinimo vaistais ar kitų pagalbinių apvaisinimo būdų. „Daugiavaisis nėštumas – didelė rizika tiek moteriai, tiek vaisiams. Tai sukelia dažną naujagimių mirtingumą ir sergamumą. Vaikai gali likti neįgalūs, ypač dėl neišnešiojimo arba nepakankamo vaisių augimo“, – sakė gydytoja. Kaip rodo praktika, kelis vaisius auginančios moterys gimdo prieš laiką 10 kartų dažniau nei vienavaisio nėštumo atveju. Gimdymą, kai vaikelis guli netaisyklingoje padėtyje, dažniau reikia užbaigti cezario pjūviu, o po gimdymo yra didesnė kraujavimo tikimybė. Anot gydytojos L. Bagušytės, daugiavaisio nėštumo diagnozė patvirtinama ultragarsu nuo 8 nėštumo savaitės. „Kuo daugiau vaisių yra gimdoje, tuo didesnė komplikacijų grėsmė, todėl pas prižiūrintį gydytoją akušerį ginekologą reikia lankytis kur kas dažniau nei nešiojant vieną vaikelį“, – dėstė L. Bagušytė.

Kaip reikėtų elgtis, jei vis tik moteris laukiasi kelių naujagimių? LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Milda Jaržemskienė konferencijos dalyviams kalbėjo apie optimalų gimdymo laiką ir taktiką, kai laukiamasi kelių vaikelių. „Moterys, esant daugiavaisiam nėštumui, dažniausiai gimdo prieš laiką, t.y. iki 37 savaitės. Jeigu nėščioji sveika ir nėštumo eiga normali, saugiausia gimdyti 38 savaitę“, – teigė gydytoja M. Jaržemskienė, pridurdama, kad dvynius sėkmingai galima pagimdyti natūraliais gimdymo takais, o nešiojant trynius – gimdymas dažniausiai numatomas operuojant.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...