Žemės ozono sluoksnis žymiai suplonėjo

2011-10-03

NASA nustatė, kad nenuspėjamą Žemės ozono sluoksnio sumažėjimą virš Arkties praėjusią žiemą sukėlė nepaprastai ilgas žemos temperatūros periodas stratosferoje.

Stratosferoje esantis ozono sluoksnis yra nuo 15 iki 35 kilometrų virš Žemės paviršiaus. Jis saugo gyvybę Žemėje nuo pavojingų Saulės ultravioletinių spindulių.

Skylės padidėjimas ozono sluoksnyje vyksta kiekvieną žiemą tiek Arktyje, tiek Antarktyje. Tačiau dėl šiltesnio klimato Arktyje ozono yra prarandama mažiau, nei Antarktyje. Šiemet matomas priešingas vaizdas.

Mokslininkų komanda ozono sluoksnį stebėjo įvairiais erdvėlaiviais ir oro sudėtį tiriančiais balionais. Nustatyta, kad šių metų ozono sluoksnio sumažėjimas yra nepaprastai didelis. Dabar bus bandoma ištirti, kodėl šaltasis periodas taip ilgai užsitęsė šiame regione.

Teigiama, kad temperatūros pokyčio, lyginant su praėjusiais metais, Arktyje nenustatyta, tačiau ši temperatūra buvo pakankamai žema, kad susidarytų ozoną ardančios chlorino molekulės. Manoma, kad temperatūrai Arktyje bent šiek tiek nukritus, ozono sluoksnio sumažėjimas pasidarytų daug ryškesnis.

Pastebėta, kad Arkties ozono sluoksnio skylės dydis yra dvigubai didesnis nei Antarktyje. Teigiama, kad ozoną ardantiems chemikalams išlikus atmosferoje ilgesnį laiką, ozono sluoksnio mažėjimas bus stebimas ir ateinančiais dešimtmečiais.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...