Mokslininkai suka galvas, kaip apibrėžti kilogramą

2011-08-03

Mokslininkai intensyviai ieško kaip ne fiziniu būdu apibrėžti, kas yra kilogramas. Tokio darbo jiems teko imtis paaiškėjus, kad kaip tarptautinis standartas naudojamas metalinis kilogramo artefaktas neteko svorio.

Tyrėjai įspėja, kad dar teks šį tą nuveikti, kol jų darbas bus baigtas, tačiau jei jis bus sėkmingas, nebereikalingas taps paskutinis gamintas objektas, kuriuo remiasi pagrindiniai matavimo vienetai.

Šiuo metu tarptautinis kilogramo standartas – tai metalo gabalas, nuo pat 1889 metų po trimis užraktais saugomas Prancūzijoje. Tačiau mokslininkai ėmė nerimauti dėl platinos ir iridžio cilindro, laikomo Tarptautiniame svorių ir matmenų biure Sevre, netoli Paryžiaus, mat paaiškėjo, kad jis paslaptingai prarado labai nedidelę dalį svorio.

Instituto ekspertai 2007 metais atskleidė, kad metalinio cilindro svoris yra 50 mikrogramų mažesnis nei keleto dešimčių jo kopijų vidutinis svoris. Dabar jie ieško ne fizikinio būdo kilogramui apibrėžti, o tai suvienodintų jį su kitais šešiais pagrindiniais matavimo vienetais, sudarančiais Tarptautinę matavimo vienetų sistemą (SI). Kiti ją sudarantys matavimo vienetai – metras, sekundė, amperas, kelvinas, molis ir kandela ir nė vienas jų jau nebesiremia fizikinės charakteristikos objektu.

Eksperimentų tikslas – nustatyti ryšį tarp masės ir Planko konstantos, pagrindinio kvantinės fizikos matavimo vieneto. Taip tikimasi iš naujo apibrėžti, kas yra kilogramas. Tarptautiniamo svorių ir matmenų biuro mokslininkas Michaelis Stockas teigė, kad „tarptautiniu prototipu“ vadinamo metalo gabalo prasmingas gyvenimas artėja prie pabaigos.

„Matavimai tampa vis labiau tikslesni, o tikslių matavimų rezultatams išreikšti reikia gerai apibrėžtų matavimo vienetų“, – kalbėjo jis. „Mūsų eksperimentai juda į priekį, nors dar per anksti įdiegti naują kilogramo apibrėžimą“, – pridūrė M. Stockas.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...