Saulės liežuviai skrieja link Žemės

2012-03-08

Žemę netrukus turėtų pasiekti didžiulė Saulės audra, dėl kurios gali sutrikti elektros energijos tinklai, palydovinės navigacijos sistemos, net gali tekti pakeisti lėktuvų kursą, praneša BBC.

Vakarn saulė paleido dvi galingas liepsnas užbaigdama galingų Saulės audrų kupiną dieną. Viena iš šių liepsnų buvo pati galingiausia šiais metais, rašo space.com

Abi šios liepsnos priskirtos pačiam galingiausiam, X klasės, tipui. Saulę stebinčios observatorijos pastebėjo milžiniškus įelektrintų dalelių debesis, kurie išniro iš liepsnų.

Nors astronomai dar negali tiksliai pasakyti, jie spėja, jog šie debesys artėja link Žemės, tačiau ne tiesiogiai į ją. Matomą smūgį Žemės magnetosferą gali patirti šiandien arba rytoj.

Ši audra didžiausia per penkerius metus. Pasak JAV meteorologijos specialistų, Žemę ji turėtų pasiekti ketvirtadienį apie 8-12 val. Lietuvos laiku.

Audra kilo dėl anksčiau šią savaitę įvykusių didžiulių Saulės žybsnių. Saulės žybsniai – tai staigus Saulės atmosferoje esančios magnetinės energijos išsiveržimas. Po išsiveržimo Žemės link skrieja daug aktyvių dalelių.

JAV ekspertai prognozuoja, kad audra tęsis iki penktadienio ryto.

X klasės liepsnoms nusitaikius tiesiogiai į Žemę gali kilti pavojus astronautams ir orbitoje esantiems palydovams, sutrikti palydovinių komunikacijų bei Žemės elektros tinklų veikla. Jie taip pat gali sustiprinti šiaurės ir pietų pašvaistes. Įelektrintos dalelės iš saulės audrų gali sąveikauti su viršutiniu Žemės atmosferos sluoksniu, kas lemia spindesį, matomą šiaurės ir pietų platumose.

Saulė šiuo metu yra 11 metų suaktyvėjimo cikle. Dabartinė fazė yra žinoma kaip Saulės ciklas 24 ir yra tikimasi, jog jis aktyvumo viršūnę pasieks 2013 metais, teigia NASA atstovai.

Ekonomika.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...