Žaibo blyksnių fenomenas

2011-11-23

Tik prieš keletą dešimtmečių, mokslininkai atrado „blyksnių“ egzistavimą. Blyksniai yra elektros iškrovos sukeltos žaibo audrų ir yra langas į platesnį atmosferos supratimą. Šis reiškinys dažniausiai užfiksuojamas nuo 30 iki 50 mylių virš žemės paviršiaus. Tel Avivo universiteto tyrėjai teigia, kad šis blyksnių fenomenas nėra būdingas mūsų planetai.

Žaibo audros su blyksniais Jupiteryje ir Saturne yra per 1000 kartų galingesnės negu Žemėje. Pagal elektros protrūkių spalvą galima nustatyti kokio tipo molekulės sąveikauja sudarant egzotinius mišinius. Tyrinėjant šiuos reiškinius mokslininkai gauna daug naudingos informacijos apie tolimesnes atmosferos planetas. 2011 metų spalio mėnesį Prancūzijoje, vykusiame Europos planetų mokslo kongrese, buvo pristatyti naujausi tyrimų rezultatai, kurie gali radikaliai pakeisti požiūrį apie elektros ir cheminius procesus vykstančius Jupiteryje, Saturne ir Veneroje.

Šis gan mažai žinomas atmosferos blyksnių fenomenas yra dažnas reiškinys žemėje. Kadangi šis reiškinys vyksta mezosferoje – atmosferos sluoksnyje kuris nėra reguliariai tiriamas palydovų ar atmosferos balionų – pastebėti elektros iškrovas, kurios yra raudonos spalvos ir trunka tik keletą milisekundžių, yra laimės reikalas.

Žaibas, kaip organinių molekulių gamintojas, yra laikomas vienu iš „pirmapradžių gyvybės šaltinių“. Remiantis mokslinėmis teorijomis būtent tai leido atsirasti gyvybei žemėje. Mokslininkai deda dideles pastangas, kad sužinotų daugiau apie žaibus kitose planetose. Platesnės žinios šioje srityje ne tik patobulintų kosmines technologijas bet ir suteiktų informacijos apie galimas nežemiškas gyvybes.

Mokslininkai norėdami patikrinti nežemiškų blyksnių gyvybingumą, mažose konteineriuose atkūrė Jupiterio, Saturno ir Veneros atmosferas. Iškrovų charakteristikos tokios kaip: vaizdas, spalva, ryškumas, dydis bei spindulys yra fiksuojamas specialiomis kameromis. Pagal anksčiau minėtus kriterijus tyrėjai sprendžia apie žaibų galingumą.

Ištikimi šios srities mokslininkai tiki, kad jų atradimai šioje srityje pakeis NASA požiūrį ir šiai sričiai bus skirti papildomi resursai ir technologijos. Šiuo metu Saturne vyksta vieną kartą per dešimtmetį pasikartojantis reiškinys – didelė žaibo audra sukelianti 100 elektros iškrovų per sekundę.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...