Antradienį Los Andžele prasidėjo E3 (Electronic Entertainment Expo) konferencija. Išmaniųjų telefonų, delninukų ir „Facebook” žaidimai didžiausioms žaidimų kūrimo kompanijoms darosi vis svarbesni, nors ir didžiausioje tokio pobūdžio parodoje šios firmos vis dar demonstruoja savo kūrinius skirtus konsolėms.
Netgi kompanijos, garsėjančios šaudyklių ar lenktynių žaidimais, nebegali ignoruoti „Angry Birds” ir „Words With Friends” laikmečio rinkos dėsnių. Pavyzdžiui, „Take-Two Interactive Software Inc.” – kompanija sukūrusi „Grand Theft Auto” ir „BioShock” konsolinius žaidimus, šioje parodoje pristato keletą mobiliųjų žaidimų.
„Facebook” ir mobiliųjų žaidimų kūrėja „Zynga Inc” šioje parodoje pirmą kartą pristatys savo produkciją. Nors kompanija neplanuoja jokių pranešimų, ji susitiks su kitais žaidimų kūrėjais.
„Words With Friends” kūrėjo Paulo Bettnerio karjera ir video žaidimų industrijos vystymosi eiga turi daug panašumų. Bettneris 15 metų dirbo su tokiais žaidimais, kaip „Halo”, iki kol iPhone atsiradimas įkvėpė jį kartu su broliu sukurti žaidimą „Words With Friends”.
Kompanijos EA mobilaus padalinio vadovas Nickas Earlas mano, kad ateityje visi populiariausi žaidimai turės mobiliąsias versijas. Pasak jo mobiliosios versijos padeda praplėsti žaidėjų auditoriją. Pastaruoju metu mobilūs žaidimai tampa vis sudėtingesni, labiau įtraukiantys ir vis labiau primena tradicinius žaidimus. Žaidėjai nori įsijausti į žaidimą nepriklausomai nuo platformos, kurioje žaidimas žaidžiamas.
Mobilūs žaidimai paprastai būna ir daug pigesni nei tradiciniai – norint nusipirkti naujausią konsolės žaidimą, gali tekti sumokėti 60 dolerių, o mobilūs žaidimai dažnai būna visai nemokami arba mokestis dažniausiai neviršija 7 dolerių. Mobiliųjų žaidimų kompanijos uždirba pardavinėdamos virtualius daiktus arba imdamos papildomą mokestį už praplėstas žaidimo galimybes. Nors perkančių žaidėjų ir nėra daug, tačiau tokių žaidimų kūrimo kaštai yra nedideli, todėl toks verslas pasiteisina.
Nepaisant to, vis dar didelę rinkos dalį sudaro tradiciniai žaidimai – apie du trečdaliai nuo 1 mlrd. dolerių, kuriuos per balandį žaidėjai išleido žaidimams tenka tradiciniams žaidimams. Tai viena iš priežasčių, kodėl kompanijos vis dar juos gamina, pavyzdžiui, E3 parodoje EA pristatė tokius žaidimus, kaip „Battlefield 3“, „Need for Speed Most Wanted“ ir „Dead Space 3“.
„Zynga“ žaidimus per „Facebook“ kas mėnesį žaidžia 250 milijonų žaidėjų, tačiau tik nedidelė jų dalis perka virtualias karves ar kitus virtualius daiktus. Nedidelius pirkimus kompanija bando kompensuoti dažnais atnaujinimais, kuriuos daro kas kelis mėnesius, o ne kelis kartus per metus, kaip tai daro tradicinių žaidimų kompanijos.
Jei tokios kompanijos, kaip „Zynga“, pritrauktų daugiau mokių žaidėjų, tai reikštų dideles tokio žanro žaidimų, kurie dar tebėra tik pradinėje stadijoje, perspektyvas.
Kadangi yra daug lengviau sukurti mobilųjį iPhone žaidimą, nei tradicinį žaidimą, individualiems žaidimų kūrėjams tai perspektyvi niša. Prieš kelerius metus individualūs kūrėjai negalėjo sau leisti kurti mobiliųjų žaidimų, tačiau šie žaidimai vis populiarėja ir šiuo metu šis verslas tampa pelningu.
Mobilūs žaidimai vis dar neužkariauja „užkietėjusių“ žaidėjų rinkos. Bet „Blizzard“ firmos viceprezidentas Robas Pardo tiki, kad mobiliųjų ir socialinių žaidimų atėjimas į „užkietėjusių“ žaidėjų rinką turėtų būti natūralus perėjimas. Gamintojai perėjimo negali įvykdyti priverstinai, tai turėtų būti savanoriškas žaidėjų perėjimas į naują platformą.