Išsiveržė ilgai neveikęs Naujosios Zelandijos ugnikalnis

2012-08-10

Užgesęs Naujosios Zelandijos ugnikalnis netikėtai išsiveržė po daugiau nei šimtmečio, išmesdamas pelenų kamuolius, kurie, kaip pareigūnai teigė antradienį, nutraukė skrydžius ir užblokavo magistrales.

Viduryje Šiaurės salos esantis Tongariro ugnikalnis išsiveržė vos prieš vidurnaktį – tai pirmasis toks ryškus vulkano aktyvumas nuo 1897 m., teigė atstovas iš seismologijos agentūros „GNS Science“. Rajone, kuris buvo naudojamas kaip fonas Lemties kalnui „Žiedų valdovo“ epizoduose, liudininkai pasakojo matę liepsnų sprogimus ir pelenų debesį, kylantį iš naujos ugnikalnio angos. „Iš vidaus skriejo uolienos. Viskas atrodė lyg griaustinio, žaibo ir fejerverkų derinys. Atrodė įspūdingai,“ – teigė vietinis gyventojas Davidas Benetas. Policijos duomenimis nuo išsiveržimo niekas nenukentėjo.

Civilinė gynyba teigė, kad vulkanas nesukėlė lavos antplūdžių, bet leido pelenų debesis į daugiau nei 6 km aukštį atmosferoje tokiu būdu priversdamas atidėti daugybę tarpmiestinių skrydžių. Kol civilinės gynybos pareigūnai neįsakė evakuotis, jie patarinėjo gyventojams pasilikti uždarose patalpose su sandariai uždarytais langais ir durimis. Antradienio vakarą jie teigė, kad tiesioginė grėsmė praėjo, bet pridūrė, kad „Tongariras gali išsiveržti bet kada su labai mažu arba be jokio įspėjimo“.

Vulkanologai pripažino, kad išsiveržimas juos nustebino, nes miegančiame ugnikalnyje prieš prisikėlimą nebuvo užfiksuota jokio seisminio aktyvumo. Ministras pirmininkas Džonas Kėjus teigia, kad valdžios organai atidžiai stebėjo situaciją. „Civilinė gynyba ir kiti tęs situacijos kontroliavimą, ir jei vulkanas kels ryškių pavojų, tuomet, aišku, mes pasirūpinsime kiekvieno gerove ir informuosime juos“, – pirmininkas teigė korespondentams.

Naujoji Zelandija yra vadinamajame Ramiojo vandenyno ugnies žiede, kur susiduria Žemės tektoninės plokštės, tokiu būdu paversdamos regioną žemės drebėjimų ir vulkaninio aktyvumo karštuoju tašku. Viena iš šalies baisiausių nelaimių įvyko 1953 m., kai Šiaurės saloje išsiveržusio Ruapehu ugnikalnio nuolaužos sugriovė geležinkelio tiltą, tokiu būdu sukeldamos traukinio katastrofą, kuri pareikalavo 151 gyvybių. Toje pačioje srityje esantis Taraveros ugnikalnis išsiveržė 1886 m., o žuvusiųjų sąraše – apytikriai 120-150 žmonių. Rangipo dykumos fermeris Deivas Alenas teigė, jog Tongariro išsiveržimas pažadino jį su „baisiu trenksmu“ ir tuo tarpu jis pažiūrėjo pro langą, norėdamas pamatyti sprogimus kalno šlaite, prieš pabėgdamas iš namų. „Tai buvo nuostabus reginys… bet aš neslampinėjau siekdamas pamatyti vis didėjantį gražumą, nes visos nuošliaužos ir uolienos galėjo nusileisti ant mūsų,“ – teigė jis.

„Mes išjungėme energiją namie ir sugriebę keletą kaimynų ir jų vaikų puolėme į susitikimo vietą“. „Air New Zealand“ oro linijų bendrovės teigimu, ugnikalnio išsiveržimas paveikė tarpmiestinius skrydžius į Gisborną, Rotoruą, Taupo sritį, Napierą ir Palmerstono šiaurę, bet dauguma paslaugų normalizavosi vėlų antradienį. Civilinės aviacijos administracija teigė, jog tarptautiniai skrydžiai nebus nutraukti, nes jie daro reisus virš 6 km. Policijos teigimu kelios magistralės Šiaurės saloje iš pradžių uždarytos dėl prasto matomumo ir atsidarė tik antradienio rytą. Seismologijos agentūros „GNS Science“ vulkanologas Maikilas Rosenbergas teigė, jog ugnikalnio aktyvumas gali tęstis dar kurį laiką. „Šis išsiveržimas gerokai mus nustebino. Mes tikrinome šią sritį po žemės drebėjimų, bet tikrai to nesitikėjome. Gali būti, jog tai tik tylus periodas ir reikėtų tikėtis jo išsiveržimo bet kada. Tad mes labai atidžiai stebime kiekvieną detalę.“

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...