Negali atsipalaiduoti? Galvojimas apie nieką sukelia didesnę įtampą nei darbas

2011-07-27

Pasirodo, atsipalaidavimas yra alinantis. Todėl pradeda aiškėti, kodėl atostogų metu tiek daug žmonių kovoja su atsiribojimu nuo darbo.

Pasak “Case Western Reserve” universiteto matematikų, bandymas negalvoti apie nieką sunaudoja daugiau energijos nei mąstymas – kaip sustabdyti sunkvežimį riedantį nuokalne.

“Galbūt tai paaiškina, kodėl atsipalaidavimas ir bandymas galvoti apie nieką taip vargina” – sako matematikos profesorė Daniela Calvetti.

Kadangi smegenų atvėrimas išsamiam stebėjimui nėra praktiškas, Calvetti su kolegomis, matematikos profesoriumi Erkki Somersalo ir fiziologijos – biofizikos docente Rossana Occhipinti, sukūrė kompiuterinį smegenų metabolizmo modelį.

Norėdamos sustabdyti mintis, smegenys naudoja neuronų slopintojus, kurie užkerta kelią naujos informacijos pasiekimui. Tai daro išskirdamos GABA amino rūgštį (gamma aminobutyric acid), kuri neutralizuoja sužadintus neuronus slopindama neuromediatorių glutamatą.

Paprastai tariant, glutamatas atveria sinapsių vartus, o GABA juos laiko uždarytus.

Mokslininkai tikisi, kad jų darbas suteiks tam tikrų smegenų ligų geresnį supratimą, kurias dažnai sunku diagnozuoti, kol nepasiekia pažengusių stadijų.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...