LED (šviesos diodai) kenkia mūsų biologiniam laikrodžiui

2011-10-19

Kiekvieną dieną susiduriame su šviesą skleidžiančiais diodais (LED), tačiau turėtumėte žinoti, kad dažniausiai pasitaikantys baltos spalvos diodai netiesiogiai siunčia signalus į mūsų smegenyse esantį biologinį laikrodį, kuris reguliuoja tokią kasdienę veiklą, kaip miegas.

Balta šviesa savyje turi mėlynos spalvos, kuri veikia mūsų širdies ritmą, miego bei kitus biologinius procesus.

Nors kai kurios organizacijos primygtinai reikalauja uždrausti naudoti baltos bei mėlynos spalvos diodus gatvių apšvietimui, kiti tikina, kad neigiamas šviesos poveikis yra labai mažas ir ragina atlikti daugiau tyrimų.

Epidemiologai teigia, kad biologinio ritmo sutrikimai sukelia tokias ligas kaip vėžys, širdies bei kraujagyslių ligos, nutukimas. Mokslininkai bando išsiaiškinti, ar to priežastis yra baltuosiuose dioduose esanti mėlyna šviesa.

Baltos spalvos LED diodai dažniausiai susideda iš mėlynos bei geltonos šviesos, kurioms susimaišius matome baltą šviesą. Kitos šviesą skleidžiančios lemputės skleidžia daug mažesnius mėlynos spalvos kiekius.

2001 metais buvo nustatyta, kad akyje į šviesą reaguoja ne tik kolbelės ir lazdelės, bet ir trečios rūšies ląstelės. Šios ląstelės yra labai retos, tačiau jos turi šviesai jautrų baltymą – melanopsiną. Šviesai patekus į melanopsiną, signalai yra siunčiami į tą smegenų regioną, kuris reguliuoja paros ritmą.

Mokslininkai teigia, kad baltos šviesos diodų panaudojimas naktį turi atsižvelgti į žmogaus biologiją. Taip pat patariama ir patiems žmonėms neignoruoti šio šviesos sukeliamo poveikio.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...