Žaibo iškrovos valdymas lazeriu

2012-03-15

Lazeriu galima ne tik sukelti žaibavimą, bet ir nukreipti žaibą į norimą vietą, nustatė Prancūzijos mokslininkai. Ką žada šis atradimas: didesnę apsaugą nuo žaibų ar naujos rūšies ginklus?

Palaiseau Optinių taikymų laboratorijos (Prancūzija) mokslininkai išmoko pakeisti žaibo trajektorijos kryptį, priversdami jį pakartotinai kirsti į tą pačią vietą. Tai reiškia, kad lazeriai gali būti naudojami kaip perkūnsargiai, praneša „Physorg.com“. Tačiau tai ne vienintelė tokio atradimo pritaikymo galimybė: gali būti, kad žaibavimas ir lazeriai gali būti panaudoti ne tik taikioje srityje.

Ankstesni eksperimentai buvo parodę, kad femtosekundiniais lazeriais galima sukurti labai trumpai egzistuojančias jonizuotų dujų gijas, kurios veikia kaip elektros srovės laidininkai. Be to, paaiškėjo, kad šios gijos gali būti efektyvios dideliais atstumais, viršijančiais 50 metrų nuotolį.

Prancūzijos mokslininkai atliko seriją eksperimentų, kurių metu lazerio spindulys buvo leidžiamas per sferinį elektrodą į priešingo krūvio plokščią elektrodą. Lazerio pluoštas iš jo sklidimo kelyje esančių atomų nuplėšdavo išorinius elektronus ir tai sukurdavo plazmos giją, per kurią elektros iškrova iš plokščio elektrodo pasiekdavo sferinį. Norėdami patikrinti, ar plazmos gija galėtų nukreipti iškrovą nuo jos įprastinio kelio, mokslininkai pasitelkė ilgesnį nusmailintą elektrodą. Kadangi žaibas renkasi mažiausio pasipriešinimo kelią, paprastai jis trenkia į artimiausią objektą. Natūraliomis sąlygomis tai būna aukšti pastatai, antenos ar medžiai.

Eksperimentuojant paaiškėjo, kad tais atvejais, kai lazeris nebuvo naudojamas, iškrova laikėsi šios taisyklės ir visada kirsdavo į aukštesnį elektrodą. Tačiau įjungus lazerį iškrova būdavo nukreipiama iš šio kelio, nes ji, sekdama jonizuotų dujų gija, keliaudavo į sferinį elektrodą. Dar daugiau: ji būdavo nukreipiama net ir tada, kai pradėdavo formuotis pirminis iškrovos kelias. Pasak mokslininkų, tai reiškia, kad lazeriu į norimą vietą galima nukreipti ir žaibo išlydį.

Prancūzijos mokslininkų tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „AIP Advances“. Šiame vaizdo siužete galima pamatyti, kaip femtosekundinis lazeris ore generuoja plazmą.


"Balsas.lt"

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...