Deimanto pusbrolis T-anglis

2011-08-18

Kinijos mokslininkai, įkvėpti Egipto piramidžių, pamėgino superkompiuteriu apskaičiuoti, ar būtų įmanoma pakeisti anglies atomų deimante

išsidėstymą taip, kad kubo formos gardelėje vieną anglies atomą pakeistų keturi, išsidėstę piramidės forma.
Pasirodė, kad tokia struktūra įmanoma, o ši medžiaga, mokslininkų pavadinta T-anglimi, būtų 43 procentais lengvesnė nei deimantas ir maždaug 63 procentais minkštesnė.

Vieno iš tyrėjų teigimu, labiausiai nustebino, kad tokia įdomi ir santykinai nesudėtinga struktūra iki šiol nebuvo pastebėta.
Tai būtų labai lengva, tačiau tuo pačiu metu ir kieta medžiaga, todėl ji galėtų būti pritaikyta daugelyje sričių, nuo metalų apdirbimo iki kosminių technologijų. Mokslininkai spėja, kad T-anglies gali būti ir tarpžvaigždinėse dulkėse.
Taip pat T-anglis galėtų būti naudinga ir kaip puslaidininkis.

Tačiau yra fizikų, abejojančių, kad šios anglies piramidės kada nors bus pastatytos. Kadangi anglis pasižymi tarpatominių jungčių įvairove, ji gali sudaryti labai įvairias struktūras, tačiau dauguma jų yra pernelyg nestabilios ir normalioms sąlygomis greitai suyra. Todėl ir T-anglies didžiausia problema gali būti jos sintezė.

Taigi Kinijos mokslininkas dar lieka ir pamėginti sukurti naują medžiagą, tuomet ji jau turėtų teisę vadintis deimanto pusbroliu.

Straipsnis apie šiuos tyrimus publikuojamas žurnale „Physical Review Letters“.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...