Oficialiai pripažintas 112-as Mendelejevo lentelės elementas

2011-08-17

Tarptautinė teorinės ir praktinės chemijos sąjunga IUPAC oficialiai pripažino 112-ą Mendelejevo lentelės elementą,

pirmą kartą atrastą dar 1996 metais Vokietijoje esančiame sunkiųjų jonų tyrimų centre.

Mokslininkams, vadovaujamiems Sigurd Hofmann, dabar reikia sugalvoti vardą, nes iki šiol jis buvo vadinamas „darbiniu“ pavadinimu Ununbium (pavadinimas kilo iš lotyniškų skaitmenų vienas-vienas-du pavadinimų). Naujasis elementas yra 277 kartus sunkesnis už lengviausią žinomą elementą – vandenilį. Dabar jis taps pat sunkiausias elementas tarp oficialiai pripažintų.

Vis dėl to reikia nepamiršti, jog Mendelejevo lentelėje yra ir sunkesnių elementų, išsidėsčiusiu nuo 112 pozicijos iki 118. Jie visi, išskyrus 117, jau yra atrasti 2000 – 2008 metų diapazone Rusijoje esančio branduolinių tyrimo instituto mokslininkų, tačiau kol kas nei vienas iš jų dar nėra oficialiai pripažintas IUPAC organizacijos.

„Mes esame laimingi, jog per 30 metų tai jau šeštasis mūsų surastas elementas, kurį oficialiai pripažino IUPAC organizacija. Per sekančias kelias savaites mokslininkų komanda, kurios gretose yra specialistų iš Vokietijos, Rusijos, Suomijos bei Slovakijos, išsakys savo pasiūlymus ir suras tinkamiausią elemento pavadinimą“, – kalbėjo tyrimo vadovas Sigurd Hofmann.

Hofmanno komandai pirmą kartą šį elementą pavyko aptikti 1996 metais Sunkiųjų jonų tyrimų centre (Gesellschaft für Schwerionenforschung). 2002 metais mokslininkams pavyko pakartoti šį atradimą, o po to eksperimentą dar kartą sėkmingai atliko nepriklausomi Japonijoje esančio instituto mokslininkai. Taip neliko kliūčių paduoti paraišką IUPAC organizacijai dėl naujo elemento oficialaus patvirtinimo.

Šis elementas buvo atrastas įgretinant cinko (atomo numeris 30) jonus 120 metrų ilgio dalelių greitintuve ir jiems suteikus didžiulę energiją bombarduojant švino atomus (jo numeris – 82). Kai kuriais atvejais dviejų elementų branduoliai susiliedavo suformuodami naujo elemento branduolį, kurio eilės numeris lygus susidūrusių elementų eilės numerių sumai.

Šiame moksliniame centre panašiu metodu jau yra gauti natūralioje aplinkoje nerandami elementai, kurių atominis numeris patenka į diapazoną nuo 107 iki 111.

Pats sunkiausias natūraliai gamtoje randamas elementas yra uranas – jo atominis numeris 92. Už jį sunkesni elementai, iš kurių pats sunkiausias yra fermis (jo numeris 100) gaunami branduoliniuose reaktoriuose. Visi kiti elementai, kurių numeris didesnis nei 100, gaunami tik didelės energijos dalelių greitintuvuose įgreitinant skirtingų medžiagų jonus ir jais bombarduojant kitų elementų branduolius. Tokių eksperimentų rezultate gaunami ypač sunkūs elementai, kurie egzistuoja labai trumpą laiką ir greitai suyra. Mokslininkai fiksuoja būtent šio suyrimo sukeltus pėdsakus ir pagal tai sprendžia apie sėkmingą eksperimentą.

Dabartiniu metu Rusijos mokslininkai ruošiasi visai serijai eksperimentų, kurių metu bus bandoma gauti elementą su atominiu numeriu 117 – jis vis dar nesusintezuotas, nors aplink jį esantys elementai (116 ir 118) jau aptikti, tik dar negavę oficialaus IUPAC patvirtinimo.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...