Ekspertams kelia nerimą bundantis ugnikalnis Vokietijoje

2012-01-03

Netoli Bonos (Vokietija) esantis Laacher See ugnikalnis rodo nerimą keliančius prabudimo ženklus. Pasak ekspertų, jeigu jis išsiveržtų, įvyktų didelio masto katastrofa, prireiktų masinės gyventojų evakuacijos, o didelė Europos dalis būtų nuklota pelenais.

Iš pažiūros Laacher See yra vaizdingas ežeras už 37 kilometrų nuo Bonos, tačiau tai, ką matome šiandien, yra prieš 12 900 metų išsiveržusio ugnikalnio kaldera – vandens pripildyta įduba, susidariusi po to, kai lavos išsiveržimas ištuština magmos židinį, o ugnikalnis susmunka į susidariusią ertmę. Šis supervulkanu vadinamas ugnikalnis išsiveržia kas 10 000 – 12 000 metų, taigi, atsižvelgus į paskutiniojo išsiveržimo laiką, kitas išsiveržimas gali įvykti bet kuriuo metu, rašo „Dailymail.co.uk“.

Pasak vulkanologų, Laacher See ugnikalnis dydžiu prilygsta Pinatubo ugnikalniui Filipinuose, po kurio išsiveržimo 1991 metais vidutinė temperatūra visoje planetoje sumažėjo 0,5 laipsnio. Pernai šalia Laacher See vulkano įvyko keli nestiprūs žemės drebėjimai, o apylinkes nuklojo pelenų sluoksnis. Tai aiškus ženklas, kad ugniakalnis bunda, sakoma pranešime.

Jeigu Laacher See išsiveržtų, iš Žemės gelmių būtų išsiveržtų kelių milijardų tonų magmos srautas, dideli žemės plotai būtų visiškai nuniokoti, prireiktų didelio masto evakuacijos, o pasaulio klimatas laikinai atšaltų, nes į stratosferą išmestos dulkės blokuotų Saulės šviesą, teigia ekspertai. Kaip tai atsilieptų Britų saloms, sunku prognozuoti, tačiau manoma, jog didžioji Pietų Anglijos dalis būtų padengta pelenų sluoksniu.

Pinatubo ugnikalnio išsiveržimas buvo pats didžiausias XX amžiuje. Jo metu iš gelmių buvo išmesta 10 mlrd. tonų magmos, 20 mlrd. tonų sieros dvideginio, 16 kubinių kilometrų pelenų. Vulkanologai mano, jog Laacher See vulkanas tebėra aktyvus, nes į ežero paviršių kyla anglies dvideginio dujų burbulai, o tai esą reiškia, kad apačioje esančiame magmos rezervuare didėja slėgis, ir per uolienų plyšius veržiasi dujos.

Šiame vaizdo siužete galima pamatyti pasakojimą apie Laacher See ir iš gelmių kylančius dujų burbulus.

Šaltinis: balsas.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...