Europos branduolinių tyrimų centre aptiktos Higgso Bozono daleles?

2011-12-13

Europos branduolinių tyrimų centre (CERN) šiandien prasidėsiančiuose seminaruose Didžiojo hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo ATLAS ir CMS eksperimentų tyrimų grupių atstovai pateiks naujausius duomenis apie hipotetinės dalelės – Higgso bozono – paieškas.

Šie seminarai vyks nuo 14 iki 16 val. Vidurio Europos laiku (15 – 17 val. Lietuvos laiku) ir bus tiesiogiai transliuojami internetu CERN interneto svetainėje. Pranešimą apie naujausias Standartinio modelio Higgso bozono paieškas ATLAS eksperimentų metu 14 val. skaitys CERN mokslininkė dr. Fabiola Gianotti, o 14.40 val. apie šios dalelės paieškas CMS detektoriumi informuos Pizos universiteto (Italija) fizikas Guido Tonelli. 15.20 val. prasidės jungtinė klausimų sesija, sakoma CERN pranešime.

Su pirminėmis CERN mokslininkų išvadomis 2011 m. LHC greitintuvu ieškant Higgso bozono jau iš anksto supažindino kai kurie šiai temai skirti mokslininkų tinklaraščiai. Pasak jų autorių, vienas svarbiausių pranešimų bus Higgso bozono masės patikslinimas: ATLAS ir CMS eksperimentų duomenys esą rodo, jog šios dalelės masė yra 125 gigaelektronvoltų (GeV). Galima paklaida siekianti vieną voltą. Taip pat esą bus pranešta, kad tikėtinos Higgso bozono masės reikšmės 129 GeV ruože yra atmestos.

Antrasis pagal svarbą pranešimas susijęs su Higgso bozono stebėjimų statistiniu patikimumu. Esą CMS detektoriuje statistiškai patikima stebėjimų reikšmė yra 2 – 2,5 sigma, o ATLAS detektoriuje – 3 – 3,5 sigma. Moksliniuose stebėjimuose 3 sigma rodiklis reiškia, kad stebimas efektas yra realus, o ne atsitiktinis. Tačiau tam, kad stebėjimai būtų pripažinti atradimu, būtina pasiekti 5 sigma lygį. Taigi, pirminiai šiais metais LHC greitintuvu ieškoto Higgso bozono stebėjimų rezultatai galėtų būti vertinami kaip intriguojantis šios dalelės aptikimo patvirtinimas, tačiau ne kaip abejonių nekeliantis Higgso bozono atradimas.

Mokslininkai tikisi, kad viskas turėtų paaiškėti 2012 metais, kuomet bus sukaupta dar daugiau stebėjimų duomenų. Viliamasi, kad atsakymas į klausimą, ar tikrai egzistuoja Higgso bozonas, ar ne, bus gautas iki kitų metų pabaigos.

Šaltinis: balsas.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...