Galaktika pučianti burbulus

2011-10-06

Hablo teleskopu darytos galaktikų nuotraukos paprastai parodydavo, kad galaktikos yra taisyklingos spiralės formos ar negriežtų kraštų elipsės. Tačiau šių formų dažniausiai būna tik didelės galaktikos. Mažesnės galaktikos, tokios kaip nykštukinė netaisyklingoji galaktika Holmbergas II keičia savo formą, todėl ją sunku nustatyti. Tokią neapibrėžtą galaktikos formą išryškina ir apie ją esantys dujų burbuliukai, aptikti Hablo kosminio teleskopo padarytose nuotraukose.

Dujų burbulų sluoksnis susikūrė iš galaktikoje esančių žvaigždžių išmestos energijos. Pasenusios žvaigždės sprogdavo kaip supernovos. Sprogimo metu įkaitintos dujos virsdavo burbuliukais, kuriuos matome dabar.

Ši atrastoji galaktika neturi nei spiralės atšakų, nei tankaus branduolio. Dėl šios priežasties Holmbergo II galaktikoje nėra smarkios gravitacijos, o tai leidžia šiems trapiems burbulams išlaikyti savo formą.

Nors ši galaktika ir neišsiskiria savo dydžiu, ji turi kitų intriguojančių ypatybių. Be to, kad ši galaktika yra neapibrėžtos formos (dėl šios priežasties ši galaktika yra įtraukta į Haltono Arpso ypatingų galaktikų atlasą), trijuose galaktikos dujų burbuluose aptikta ir labai ryškių rentgeno spindulių spinduliavimo šaltinių.

Yra sukurta keleta teorijų, iš kur atsiranda šis stiprus radiacijos šaltinis. Viena intriguojanti teorija teigia, kad tai gali sukelti vidutinio dydžio juodoji skylė, kuri traukia medžiagą į save iš aplinkinių regionų.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...