Galingi žmonės pervertina savo ūgį

2012-01-26

Po naftos išsiliejimo, įvykusio 2010 metais Meksikos įlankoje, BP (British Petroleum) pirmininkas kreipėsi į išsiliejimo aukas kaip į „mažus žmones“. Vėliau jis teisinosi, kad tai buvo grubi anglų kalbos neišmanančio žmogaus klaida, tačiau naujo straipsnio, išspausdinto Psychological Science žurnale, autoriai su tuo nelinkę sutikti. Straipsnyje tyrinėjama, ar už šio teiginio nesislepia kai kas daugiau. Savo tyrime autoriai atskleidžia, kad žmonės, kurie jaučiasi galingi, linkę pervertinti savo tikrąjį ūgį – jie jaučiasi fiziškai didesni negu yra iš tikrųjų.

„Galbūt egzistuoja fizinė patirtis, susijusi su galingumu“, – svarstė Jack A. Goncalo iš Cornell universiteto, kuris kartu su Michelle M. Duguid parašė šį straipsnį. „Žmonėms, kurie yra mažiau galingi, galbūt kiti žmonės ir objektai atrodo didesni, o galingesniems visa tai atrodo mažesnio dydžio“, – svarstė autoriai. Daugelis tyrimų parodė, kad aukštesni žmonės lengviau išsiugdo galią; aukštesni žmonės vidutiniškai, uždirba daugiau ir yra dažniau paaukštinami pareigose. Tačiau šis tyrimas yra pirmas, kuris bando įrodinėti atvirkštinę priklausomybę: tikroji jėga taip pat verčia žmones jaustis aukštesniais.

Autorių vykdomame eksperimente subjektai į laboratoriją atėjo poromis. Pirmiausia, buvo pamatuotas jų ūgis. Vėliau jiems buvo duotas lyderystės gabumų nustatymo testas ir buvo pasakyta, kad remiantis testo rezultatais, kiekvienas iš jų bus paskirtas į darbuotojo arba vadovo vaidmenį. Tačiau rezultatai buvo suklastoti, o vaidmenys buvo išdalinti atsitiktiniu būdu. Po to kiekvienas žmogus užpildė klausimyną, kuriame reikėjo apibūdinti savo akių spalvą, bei ūgį. Žmonės, kurie turėjo būti vadovais, teigė esantys aukštesni negu yra iš tikrųjų. Subjektai, kurie turėjo tapti paprastais darbuotojais, nurodė savo ūgį teisingai. Kiti eksperimentai davė panašius rezultatus – žmonės, kurie jaučiasi galingi, pervertina savo ūgį. Galbūt todėl Carl-Henric Svanberg iš tikrųjų jaučiasi didesnis už žmones, nukentėjusius nuo Meksikos įlankos nelaimės. Išvados taip pat gali paaiškinti, kodėl mažo ūgio lyderiai gali elgtis neproporcingai savo ūgiui – jie iš tikrųjų jaučiasi aukštesniais. „Tarkime, ūgis yra siejamas su jėga, didesnis ūgis verčia tave jaustis galingesniu – tai galėtų paaiškinti didėjantį aukštakulnių populiarumą ir pareigūnų kraustymąsi į aukštesnius aukštus,“ – reziumavo autoriai.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...