Išmanusis elektroninių įrenginių žudikas

2012-08-01

Navigacija, fotoaparatas, kamera, modemas, diktofonas, žaidimų kompiuteris, MP3 grotuvas, radijas, prožektorius ir dar daug tradicinių įrenginių telpa vos viename išmaniajame telefone. Prekybininkai žada, kad išmanusis greit perims ir piniginės funkcijas.

Tam, kad įkrautumėte 1983 metais pasirodžiusį pirmąjį mobilųjį telefoną „Motorola DynaTAC 8000X“ ir juo pusvalandį pakalbėtumėte, reikėdavo skirti maždaug dešimt valandų. Pamažu telefonai tobulėjo, ėmė atlikti vis daugiau kitiems prietaisams būdingų funkcijų. Vieni pirmųjų įrenginių, įsiliejusių į mobiliuosius ir jau seniai tapusių įprastų, – pranešimų gavikliai, laikrodžiai, žadintuvai. Dabar, praėjus beveik 30 metų nuo pirmojo telefono išradimo, galime suskaičiuoti mažiausiai keliolika prietaisų, kurie integruoti į išmaniuosius telefonus.

Viskas viename

Dauguma telefoninių įrenginių yra prastesnės kokybės nei tradiciniai jų atitikmenys, tačiau kai kurie įrengtieji telefonuose turėtų sėkmingai pakeisti pirmtakus. Pavyzdžiui, kai „Nokia“ šiemet pristatė net 41 megapikselio kamerą turintį telefoną su „Nokia PureView“ technologija, ko gero, nemažai vartotojų vietoj geroms nuotraukoms daryti skirto skaitmeninio fotoaparato ir telefono ateityje įsigis vieną „Nokia“ ir gaus ne tik gerą nuotraukų kokybę, tačiau ir patogumą – nuotraukas telefone galima išsaugoti nedideliu formatu ir greitai persiųsti elektroniniu paštu, MMS ar pasidalyti per socialinius tinklus. Tad kam dar reikalingas papildomas įrenginys, kaip skaitmeninis fotoaparatas?

Dar viena funkcija, kurią turi kiekvienas išmanusis, – garso įrašymo. Diktofonuose esančios garso įrašymo funkcijų galimybės, formatų gausa leidžia garsą įrašyti gerokai kokybiškiau nei telefonu. Tačiau išmanusis turi pranašumų – pavyzdžiui, telefoninį pokalbį nenaudodami laisvų rankų įrangos galite įsirašyti vienu mygtuko paspaudimu be papildomų laidų, be kurių diktofonu pokalbio neįrašysite. O vėliau garsą telefone galėsite apdoroti specialiomis programėlėmis. Pavyzdžiui, „Android“ operacinei sistemai tam sukurta „Sound Recorder“.

Kartkartėmis jau tenka sutikti ir Lietuvos žurnalistų, kurie vietoj diktofono į renginius nešasi tik išmaniuosius telefonus ir sako esantys patenkinti garso kokybe.

Jungdamiesi prie interneto iš išmaniųjų jau retai pamąstome ir apie tai, kad dar visai neseniai norint tą patį padaryti jungiantis iš asmeninio kompiuterio buvo reikalingas modemas. Dabar viskas integruota.

Šių metų liepos pradžioje pasaulyje pradėtas pardavinėti „Samsung Galaxy Beam“ į išmaniųjų telefonų pasaulį atneša ir projektoriaus funkciją. „Samsung Galaxy Beam“ ant sienos projektuoja 50colių vaizdą ir bus pravartus norint su draugais pasidalyti kelionių nuotraukomis ar kita informacija. Bent jau taip sako jo kūrėjai.

Grasina ir kompiuteriams

Mobilieji telefonai perima ir asmeninių ar nešiojamųjų kompiuterių funkcijas. Manoma, kad šie metai gali būti pirmieji, kai išmaniųjų telefonų bus parduota daugiau negu asmeninių kompiuterių.

Kai kurie ekspertai teigia, kad kompiuterizacijos lygis besivystančiose valstybėse niekada nepasieks tokio, koks dabar yra Vakaruose, nes didelę dalį kompiuterių pakeis išmanieji. „The Guardian“ tam pateikia rimtų argumentų: besivystančiosiose valstybėse milžiniškas išmaniųjų pranašumas, palyginti su kompiuteriais, – elektros energijos taupumas. Besivystančiosiose šalyse problema yra elektros stygius, o pakrauti net daugiausiai elektros energijos vartojantį išmanųjį jos reikia gerokai mažiau nei kompiuteriui. Pridėjus gerokai mažesnę išmaniųjų telefonų (ypač pigiausių versijų) kainą jie turi dar daugiau pranašumų.

O interneto ryšį, reikalingą elektroniniam paštui pasitikrinti ar programėlėms atsisiųsti, besivystančiųjų šalių gyventojai gali gauti nemokamai nuėję į kavines – europiniai kavinių tinklai ten vis dažniau įdiegia belaidį internetą.

Ar pakeis korteles?

Ateityje išmanieji telefonai gali pakeisti ir kreditines, lojalumo ar kitokias korteles. Mažmeninės prekybos tinklas „Wall–Mart“ ir „Target“ tyliai ir įtemptai dirba kurdami mobiliąsias mokėjimo sistemasą, kurios leis išmaniuosiuose nešiotis beveik viską, kas telpa piniginėse. Tiesa, mobilusis vietoj kreditinės kortelės pasaulyje nėra naujiena ir dabar. Tokios programėlės, kaip „Google Wallet“, leidžia ne tik pirkinių sąrašą, bet ir kreditines ar lojalumo korteles, dovanų kuponus ir bilietus palikti namie ir mokėti vien mobiliuoju. Pirmiausia tokia sistema įdiegta Niujorke, vėliau turėtų pasiekti ir kitas šalis.

Lietuviškas „Google Wallet“ atitikmuo – mobilioji piniginė „Mokipay“. Ji, be minėtų elektroninės piniginės pranašumų, leidžia naudotis ir elektroninio viešojo transporto bilieto ar miesto gido funkcijomis. Pernai „Mokipay“ buvo pripažinta Lietuvos metų gaminiu.

Panašių paslaugų jau siūlo ir didieji pasaulio bankai – „Barclays“ ir „JPmorgan Chase“.

„Forbes“ skaičiuoja, kad bendrai sudėjus mobiliųjų telefonų atsiskaitymų rinka iki 2015 metų pasieks 670 mlrd. dolerių (1, 88 trln. litų) ir beveik tris kartus padidins dabartinę, o atsiskaitymai naudojantis išmaniaisiais telefonais leis prekybininkams sukaupti dar daugiau informacijos apie pirkėjų įpročius ir pateikti daugiau naujų paslaugų bei prekių.

Kokybės dar trūksta

Kad ir kaip viliotų mobiliųjų telefonų reklamose rodomos naujovės, visų minėtų prietaisų išmanusis neatstos: „Samsung Galaxy Beam“ esantis projektorius greičiau bus laisvalaikio pramoga nei pagalbinis prietaisas per svarbias prezentacijas, o atskirai įsigytas MP3 grotuvas ar filmavimo kamera bus ilgaamžiškesni ir geriau atitiks poreikius. Be to, didelis trūkumas – išmaniųjų baterijos: jei visomis išmaniajame telefone esančiomis funkcijomis pasinaudotumėte tą pačią dieną, vargu ar telefono baterija atlaikytų ilgiau nei pusdienį.

Tačiau pažvelgus į augančią konkurenciją išmaniųjų telefonų rinkoje ir tai, kokiu greičiu bendrovės tobulina telefonus ar kuria ne ką mažiau išmanias programėles, netolimoje ateityje galime tikėtis geresnės įrenginių kokybės.

Ką gali žinoti, gal po penkerių metų telefone esančio projektoriaus puikiai pakaks ir per dalykinius susitikimus, o po susitikimo naudodamiesi tuo pačiu išmaniuoju telefonu galėsite atsiskaityti už pirkinius ir parduotuvėje.

Faktai: Mobilieji telefonai

Pirmasis mobilusis telefonas „Motorola DynaTAC 8000X“ pasirodė 1983 metais. „DynaTAC“ modelis buvo toks populiarus, kad bendrovė jį gamino iki 1993 metų

Maždaug 1,2 mlrd. pasaulio žmonių kasdien prisijungia prie interneto naudodamiesi išmaniaisiais telefonais

Tikimasi, kad mobiliųjų telefonų atsiskaitymų rinka iki 2015 metų pasieks 670 mlrd. dolerių (1,88 mlrd. litų) ir bus tris kartus didesnė negu dabartinė1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...