Atminties suprastėjimo išvengimas blokuojant streso hormonus

2011-07-08

Blokuojant streso hormonus gaminantį baltymą, galima apsaugoti žmogų nuo senstant atsirandančių

atminties sutrikimų – mano škotų mokslininkai.

Tyrimas su pelėmis parodė, kad atmintis pagerėja jau po kelių dienų gydimo. Toks gydimas padėtų senyviems žmonėms, kurie nori išlaikyti stiprią atmintį. Tolimesni tyrimai su žmonėmis bus pradėti jau netrukus.

Mokslininkai jau gan ilgą laiką ieško atmintį pagerinančių būdų su vaistais, smegenų stimuliatoriais ir netgi pasitelkiant mobiliųjų telefonų spinduliuotę. Tiesa, kol kas, vienas iš populiariausių būdų pagerinti atmintį yra piliulės.

Vienuose iš paskutiniųjų tyrimų, mokslininkai nuslopino fermentą, kuris padeda gaminti streso hormonus. Fermentas 11beta-HSD1 yra vienas iš faktorių, lemiančių hormonų gliukokortikoidų gamybą – šie hormonai valdo atsaką į stresą.

Pasirodo,šis hormonas sukelia žalingą poveikį žmogaus atminčiai – juk niekas nenori atsiminti stresą sukeliančių situacijų, argi ne? Minėtas fermentas vis labiau aktyvėja žmogui senstant, dėl ko natūraliai didėja užmaršumas. Be viso to, 11beta-HSD1 padidina riziką sirgti antro tipo diabetu ir nutukimu. Todėl kitos tyrėjų komandos siekia išsiaiškinti kaip fermentą reiktų užblokuoti, siekiant išvengti metabolinių ligų.

Naujame atradime, kuris aprašomas Journal of Neuroscience, tyrėjai sugebėjo užblokuoti 11beta-HSD1 fermentą, taip atkirsdami jį nuo dalyvavimo streso hormonų gamyboje. Po dešimties dienų gydymo dvejų metų pelei (tai sąlyginai didžiausias amžius laboratorinėms pelėms), jos erdvinė atmintis pagerėjo.

Pasak Jonathan Seckland iš Edinburgo universiteto, kuo ilgiau šis fermentas organizme bus blokuojamas, tuo atmintis bus geresnė. Tikimasi, jog per artimiausius metus bus suteiktas leidimas tyrimams su žmonėmis.

Tiesa, kol kas neaišku, ar toks fermento blokavimas neturės šalutinio poveikio.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...